offside24.gr
Image default
ΔΙΕΘΝΗΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ping Pong)ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων: Στο καθοριστικό ματς για την άνοδο νεάνιδες και παίδες, στις θέσεις 21-22 τερμάτισαν οι έφηβοι

Κοινοποίηση

Επτά χρόνια μετά από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ η ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση των νεαρών ηλικιών είναι πλέον μπροστά στη μεγάλη πρόκληση να πετύχει ξανά διπλή άνοδο στην Α κατηγορία του θεσμού. Τα 2016 είχαν φτάσει στο Level 1 οι έφηβοι και οι κορασίδες. Σήμερα 18/07 στο Γκλίβιτσε της Πολωνίας είναι ένα βήμα από το καταφέρουν την ίδια διάκριση οι νεάνιδες και οι παίδες. Στο μίνι ταμπλό των θέσεων 17-20 τα δύο συγκροτήματα βγήκαν αλώβητα από πολύ δύσκολα παιχνίδια και στις 15:30 παίζουν για την προνομιούχο 17η θέση. Οι νεάνιδες επικράτησαν 3-2 σε συγκλονιστικό ματς με τη Σερβία γυρίζοντας την κατάσταση από 0-2 πίσω! Οι παίδες ξεπέρασαν με 3-1 το εμπόδιο της Ισπανίας, που άρχισε την πορεία της στην Α κατηγορία και ήταν νούμερο 13 στα seeding του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στους καθοριστικούς αγώνες για τις θέσεις 17-18 οι νεάνιδες αντιμετωπίζουν στο τραπέζι 2 τη Λιθουανία (Νο 14 στο πρωτάθλημα) με ζωντανή μετάδοση στο λινκ https://www.ettu.tv/en-int/livestream/2023-orlen-eyc-gliwice-table-2/1627362 και οι παίδες το Βέλγιο (Νο 12) με ζωντανή μετάδοση στο λινκ https://www.ettu.tv/en-int/livestream/2023-orlen-eyc-gliwice-table-3/1627363. Λίγο νωρίτερα εξάλλου, ολοκλήρωσαν θετικά την παρουσία τους στο ομαδικό οι έφηβοι. Έκαμψαν με 3-2 τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη και τερμάτισαν στις θέσεις 21-22.

Τα κορίτσια Under 19 είχαν ν’ αντιμετωπίσουν στο μίνι ταμπλό 17-20 μία σταθερή αξία στο διεθνές στερέωμα, όπως είναι η Σερβία. Μία ομάδα, που επίσης ανήκει φέτος στη Β κατηγορία (στην αρχική φάση είχε καταλάβει τη 2η θέση στο 6ο γκρουπ με 1 νίκη και 1 ήττα και μετά αναδείχτηκε νικήτρια στο γκρουπ Ν με δύο νίκες), αλλά παρουσιάζεται πάντα με καλές ομάδες στις διεθνείς διοργανώσεις των νεαρών ηλικιών. Επιπλέον, έχει ως έξτρα «όπλο» μία αθλήτρια με κομπίνα λάστιχο στο backhand («δοντάκι») και πολύ δύσκολο τρόπο παιχνιδιού, την Τοντόροβιτς. Η συγκεκριμένη μάλιστα, έκανε «ζημιά» στην αρχή όταν νίκησε την 1η της ελληνικής ομάδας, την Παπαδημητρίου.

Βρέθηκαν «κλειδιά» για την ανατροπή όμως και βασικά ήταν δύο! Το πρώτο ότι εκεί που χάνει και η Φωτιάδου (από την αριστερόχειρα Ράντεκ, την οποία είχε νικήσει 3-2 στο πρόσφατο Βαλκανικό πρωτάθλημα στην Ορεστιάδα) και φυσιολογικά πέφτει το ηθικό, έρχεται με θαυμάσια εμφάνιση και νίκη να την κρατήσει γερά την ομάδα στο ματς η Τζαρίδου και το δεύτερο ότι στο φινάλε βρίσκει λύσεις και αντιμετωπίζει ιδανικά τον τρόπο παιχνιδιού της Τοντόροβιτς η Φωτιάδου.

Έτσι με πολύ καλή συγκέντρωση, θετική ψυχολογία και τσαγανό (πολύ δύσκολη βεβαίως ήταν και η ισοφάριση από την Παπαδημητρίου) οι νεάνιδες έφτασαν σε εντυπωσιακή ανατροπή με 3-2! Ειδικά μετά τα πρώτα δύο επί μέρους ματς η εμφάνιση ήταν καταληκτική και ο Γιώργος Καρύτσας πήρε από ένα θετικό αποτέλεσμα κι από τα τρία κορίτσια. Ενδεικτικό του πάθους της ομάδας και το φινάλε, όπου η Φωτιάδου νίκησε κατά κράτος 3-0 σετ την Τοντόροβιτς, από την οποία είχε χάσει σχετικά εύκολα με 3-1 στο πρόσφατο Βαλκανικό πρωτάθλημα της Ορεστιάδας (ήττα τότε 3-2 και για την εθνική μας). Στον πάγκο σε αυτό το ματς ήταν η Λεμονιά Γκαϊντατζή.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Σερβία 3-2:

Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Ντουσίτσα Τοντόροβιτς 2-3 (9-11, 11-6, 11-6, 9-11, 7-11)

Χρυσή Φωτιάδου-Σάρα Ράντακ 0-3 (11-13, 10-12, 7-11)

Στέλλα Τζαρίδου-Καταρίνα Γκβοζντένοβιτς 3-1 (11-7, 11-9, 9-11, 11-8)

Παπαδημητρίου-Ράντακ 3-2 (11-9, 9-11, 9-11, 11-5, 11-6)

Φωτιάδου-Τοντόροβιτς 3-0 (11-8, 11-8, 12-10)

Οι παίδες είχαν ν’ αντιμετωπίσουν στο ταμπλό 17-20 δύναμη από την Α κατηγορία. Η Ισπανία είχε πάρει την 3η θέση στο 4ο γκρουπ του σταδίου 1 και μετά έχασε σε δύο ματς πλέι οφ πριν πάρει την πρωτιά στο γκρουπ Μ. Ήταν φανερό το υψηλό της επίπεδο, όμως η Ελλάδα έδειξε από την αρχή ένα κλικ καλύτερη και το επιβεβαίωσε στην πορεία. Με αυτοπεποίθηση και αγωνιστική ποιότητα η σταθερή δυάδα των 15χρονων Γιάννη Κούτρα και Γιώργου Κοσμά, με αναπληρωματικό τον 14χρονο Κώστα Φάκαρο και την καθοδήγηση του Κωνσταντίνου Κωστόπουλου έφτασε στη νίκη με 3-1 και στο καθοριστικό ματς για την άνοδο. Αργότερα τα δίνει όλα  για τον μεγάλο στόχο κόντρα στο Βέλγιο (που νίκησε 3-0 τη Σλοβενία)!

Αναφορικά με κρίσιμα σημεία του αγώνα να σημειωθεί ότι ο Κοσμάς είχε στο μοναδικό ατομικό του παιχνίδι 2-1 μπροστά στα σετ και 9-7 στο 4ο κι έχασε τέσσερις πόντους στη σειρά για να δεχτεί την ισοφάριση αλλά δεν πτοήθηκε και με πολύ καλά χτυπήματα επικράτησε στα πέντε σετ.

Ούτε ως δίδυμο επηρεάστηκαν οι διεθνείς μας αργότερα όταν κάμφθηκαν με 3-2 σετ στο διπλό. Ο Κούτρα μπήκε αποφασιστικά στον τέταρτο επιμέρους αγώνα, μάλιστα πήρε το 1ο σετ με 5 σερί πόντους από 7-10 πίσω. Επανήλθε με καλή τακτική από το 1-1 κι έγραψε το τελικό 3-1 για την εθνική μας.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Ισπανία 3-1:

Γιάννη Κούτρα-Ντάριο Σαλσέδο 3-1 (11-5, 11-6, 9-11, 11-6)

Γιώργος Κοσμάς-Λούκα Κιντασέλι 3-2 (11-6, 11-4, 8-11, 9-11, 11-7)

Κούτρα/Κοσμάς-Σαλσέδο/Κιντασέλι 2-3 (12-10, 9-11, 8-11, 11-9, 10-12)

Κούτρα-Κιντασέλι 3-1 (12-10, 6-11, 11-7, 11-4)

Ο επίλογος για τους εφήβους ήταν άνευ σημασίας μετά την ήττα από τη Σερβία και τον αποκλεισμό από τις θέσεις 17-20, αλλά φυσικά η ομάδα ήθελε να κλείσει με τον κατάλληλο τρόπο την πολύ καλή της προσπάθεια. Στο δεύτερο αντάμωμα με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη στο Γκλίβιτσε νίκησαν 3-2, όπως και στον αρχικό όμιλο και τελείωσε στις θέσεις 21-22. Εκτός αγώνα έμεινε ξανά ο Στάθης Μανωλόπουλος, που έχει ενοχλήσεις στο πόδι και ο κόουτς Χρήστος Βατσακλής μπορεί να κρατήσει ως θετικό για το φινάλε τη νέα καλή εμφάνιση και νίκη του Τιμαμόπουλου, όπως και το ότι ανταποκρίθηκε θαυμάσια από τη θέση 2 ο Αλεξόπουλος.