BASKET LEAGUEΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Νοητικής Αναπηρίας

Κοινοποίηση

Καλαθοσφαίριση Ν.Α.: H Ελπίδα διατήρησε τα «σκήπτρα» της πρωταθλήτριας Ελλάδος

Η Ελπίδα Θεσσαλονίκης διατήρησε τα «σκήπτρα» της και κατέκτησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αθλητών με Νοητική Αναπηρία. Στο παιχνίδι που έκρινε τον τίτλο του πρωταθλητή και διεξήχθη σήμερα (Κυριακή, 17/3) στο «Nick Galis Hall», του   Αλεξάνδρειου  Αθλητικού  Μελάθρου Θεσσαλονίκης,  επικράτησε της «Σταχτοπούτας» της φετινής διοργάνωσης του Πανσερραϊκού με 85-29 κατέκτησε τον τίτλο και επανέλαβε την περυσινή της επιτυχία.

Στο άλλο παιχνίδι της τελευταίας ημέρας του πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός ΑμεΑ επικράτησε της έτερης ομάδας της Θεσσαλονίκης των Αετών, με 36-20 και διατήρησε τη θέση του στο βάθρο όπως και πέρυσι.

Την ΕΟΑΜ-ΑμεΑ εκπροσώπησε και πραγματοποίησε και τις απονομές η αναπληρώτρια Ταμίας της Θωμαή Θεοδωρίδου.

Πανσερραϊκός ΑμεΑ- Ελπίδα Θεσ/νίκης 29- 85

Η τελική κατάταξη: 1. Ελπίδα Θεσ/νίκης 6β, 2. Πανσερραϊκός ΑμεΑ 5β., 3. Παναθηναϊκός Α.Ο. ΑμεΑ 4β, 4. Αετοί Θεσ/νίκης 3β.