Image default
ΒΟΛΕΙΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Volley League γυναικών: Συνέχισαν με νίκες ΑΕΚ και Παναθηναϊκός

Κοινοποίηση

Εύκολο απόγευμα είχαν η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός οι οποίοι επικράτησαν 3-0 σετ κόντρα σε Ηλυσιακό και Αιγάλεω αντίστοιχα για τη Volley League γυναικών.

Το νικηφόρο σερί της για 18ο παιχνίδι συνέχισε η Α.Ε.Κ., η οποία επικράτησε στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-0 σετ του Ηλυσιακού και πλέον κοιτάζει το final-4 του Κυπέλλου γυναικών.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει το τρίποντο μετά από 70 λεπτά αγώνα, έχοντας 14 μπλοκ, με τις Καλαντάτζε και Κουλίκοβα να έχουν από 4. Ο Ηλυσιακός πάλεψε το παιχνίδι αλλά υπέπεσε σε 21 λάθη (τα 13 από το σερβίς) που δεν του έδωσαν την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

Τα δύο πρώτα σετ κατέληξαν εύκολα στην Α.Ε.Κ. με 25-15 και ενώ όλα έδειχναν ότι θα κατακτούσε και το τρίτο σετ εύκολα, καθώς προηγήθηκε με 8-2 και 16-9, ο Ηλυσιακός κατάφερε να μειώσει σε 21-20. Οι αθλήτριες της Ένωσης κατάφεραν να κρατήσουν όμως το υπέρ τους προβάδισμα για το 25-22 και το τελικό 3-0 σετ.

ΑΕΚ – Ηλυσιακός 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-15, 25-22) σε 70′

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 8 (6/20 επ., 69% υπ. – 48% άριστες), Καλαντάτζε 11 (7/8 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (3/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλντερόν 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 7 (3/8 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 73% υπ. – 45% άριστες), Διάλλα 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 4 (3/9 επ., 1 άσσος), Πένε 9 (9/27 επ., 69% υπ. – 69% άριστες), Ζίγκα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Μπορχανί 8 (7/17 επ., 1 άσσος), Ράντοβιτς 6 (6/17 επ., 56% υπ. – 24% άριστες), Φλιάκου 1 (1 άσσος) / Σαμπάτη (λ, 61% υπ. – 33% άριστες), Μπρουκς 4 (4/9 επ., 50% υπ. – 30% άριστες).

Νίκη για τον Παναθηναϊκό στην επιστροφή των Ρόγκα και Μέντιτς

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα με 3-0 σετ του Αιγάλεω στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο final-4 του κυπέλλου γυναικών στην Άρτα.

Το Αιγάλεω πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και εκμεταλλεύτηκε σε αρκετά σημεία τα 26 λάθη που υπέπεσε ο Παναθηναϊκός, όμως στο φινάλε του πρώτου και του τρίτου σετ οι αθλήτριες του τριφυλλιού έδειξαν την εμπειρία τους και έφτασαν στο τελικό αποτέλεσμα.

Στις πράσινες επέστρεψε και η Σοφία Μέντιτς, καθώς λύθηκε το ζήτημα που είχε προκύψει με την άδεια παραμονής του άνδρα της στην Ελλάδα. Η Σέρβα κεντρική ξεκίνησε στο βασικό σχήμα προσφέροντας 8 πόντους, όπως επίσης και η Πένυ Ρόγκα αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση.

Η ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη βρέθηκε κοντά στο να κατακτήσει το πρώτο σετ, καθώς είχε το προβάδισμα καθόλη την διάρκειά του, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 23-23 με την Ανάε και στην συνέχεια την Ανθούλη να κάνει το 26-24 για το 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή το προβάδισμα και το κατέκτησε εύκολα με 25-19.

Στο τρίτο σετ οι πράσινες βρέθηκαν πάλι να κυνηγούν στο σκορ μέχρι το 15-17. Με τα σερβίς της Μεταξά ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 18-17 και παρά την άσσο της Ντεκανί που έφερε ξανά το Αιγάλεω μπροστά στο σκορ (18-19), οι γηπεδούχες με σερί 4-0 έκαναν το 23-19. Με επίθεση της Ανθούλη διαμορφώθηκε το τελικό 25-23.

Παναθηναϊκός – Αιγάλεω 3-0

Τα σετ: 26-24, 25-19, 25-23 σε 92′

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Αιγάλεω προήλθαν από 7 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 16 (15/25 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 48% άριστες), Νικολογιάννη 2 (2/4 επ.), Παπαφωτίου 6 (1/3 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανθούλη 13 (11/36 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 6 (3/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μέντιτς 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 62% υπ. – 54% άριστες), Τζαγκαράκη (λ, 67% υπ. – 48% άριστες), Πολίτη, Παλάσιος 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 13% άριστες), Κρος, Μερκούρη.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 1 (1/2 επ.), Σάντρικ 2 (2/7 επ.), Κελεσίδη 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντεκανί 13 (7/28 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες), Πιρβ 6 (5/25 επ., 1 άσσος, 44% υπ. – 31% άριστες), Πετοβάρι 13 (10/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μάρκου (λ, 40% υπ. – 20% άριστες), Μπαξιβανάκη, Γκέκοβιτς.

Πήρε το ντέρμπι ο ΑΟ Θήρας

Σ’ ένα ματς γεμάτο ανατροπές ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil επικρατώντας μετά από μια πραγματική μάχη που διήρκησε 147 λεπτά.

Ο ΑΟΘ έκανε δύο μεγάλες ανατροπές στο 1ο και 5ο σετ με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν από 2-0 σε 2-2, αλλά να μην μπορούν να κρατήσουν το προβάδισμα με 5-10 στο 5ο σετ.

Η πρώτη μεγάλη ανατροπή ήρθε στο πρώτο σετ όπου ο ΑΟΜ με άσσο της Ευαγγελίου προηγήθηκε 20-22 και έφτασε στο 22-24, αλλά επίθεση Κέτσμαν, μπλοκ και επίθεση της Μερκάδα διαμόρφωσαν το 25-24 με την Θήρα να παίρνει το σετ στο 28-26 με μπλοκ των Λάγκεγκερ, Κιουτσιούκη.

Στο β’ σετ το 2-5 των φιλοξενούμενων έγινε 10-5 με τα σερβίς της Μερκάδο κι ο ΑΟΘ με επιμέρους σκορ 13-1 προηγήθηκε με 15-6 για να κάνει εύκολα το 2-0.

Εξίσου εύκολα όμως το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 2-2 καθώς στο 3ο και 4ο σετ είχε 10 από τα 13 συνολικά μπλοκ για να φτάσουμε στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν νωρίς με 2-5 και μετέτρεψαν το 5-7 σε 5-10 έχοντας μάλιστα και κόντρα επίθεση που περασε ανεκμετάλλευτη. Η Μπόζις με άσσο μείωσε σε 8-10 και με μπλοκ της Λάγκεγκερ έγινε το 10-11 με τον ΑΟΜ να φτάνει στο 11-13, αλλά στη συνέχεια να δέχεται σερί 3-0 για το ματς μπολ του ΑΟΘ. Η Μερκάδο έχασε το σερβίς, το Μαρκόπουλο έφτασε σε δικό του ματς μπολ με την Λέιθαμ να καρφώνει άουτ (15-15) και στο 18-18 υπέρβαση της Λέιθαμ στο σερβίς και κόντρα της Μερκάδο έδωσαν τη νίκη στην ομάδα της Σαντορίνης.

ΑΟ Θήρας – Μαρκόπουλο 3-2

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-18, 17-25, 20-25, 20-18) σε 147′.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 8 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ο Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 10 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς):Κωνσταντέλλου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Μπόζιτς 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 23 (16/37 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 48% υπ.-15% άριστες), Μερκάδο 23 (19/56 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κέτσμαν 18 (17/43 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ.-56% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (6/16 επ., 1 άσσος) / Μπελιά (λ, 38% υπ.-25% άριστες), Καραμπάση (λ, 58% υπ.-31% άριστες), Ζιώγα 2 (2/5 επ.), Τσοχατζή, Φάκη.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 16 (13/31 επ., 3 μπλοκ, 36% υπ.-09% άριστες), Νάγκελς 4 (0/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φίτερερ 14 (11/21 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Αλλαγιάννη 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Λέιθαμ 19 (16/53 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 12 (9/42 επ., 3 άσσοι, 50% υπ.-22% άριστες) / Γούλα (λ, 41% υπ.-28% άριστες), Κωτσαρά 1 (1/2 επ.), Γράβαρη 9 (4/10 επ., 2 άσσοι 3 μπλοκ), Ευαγγελίου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Σπανάκη 1 (1/3 επ.), Βαϊοπούλου.