offside24.gr
Image default
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ping Pong)ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U13: Στην ισοβαθμία έμεινε έξω από το επίπεδο Α η εθνική μας ομάδα

Κοινοποίηση

Σε εξέλιξη «θρίλερ» η εθνική μας ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Under 13 αποκλείστηκε από το επίπεδο Α του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που άρχισε σήμερα 14/06 στο Ζάγκρεμπ. Έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια, έδειξε από την αρχή ότι είχε τη δυνατότητα να κατακτήσει μία από τις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις στο 6ο γκρουπ και την πρόκριση στις θέσεις 1-14, όμως έχασε το ζητούμενο σε ισοβαθμία με την Ουκρανία! Έχοντας 1 νίκη και 1 ήττα αντιμετώπισε στο τρίτο και τελευταίο ματς του σταδίου 1 τη (νικήτρια εν τέλει, με ισάριθμες νίκες) Ρουμανία κι ακόμα κι αν έχανε με 3-2 θα έπαιρνε την πρόκριση. Ο Γιάννης Κιοσελόγλου, ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης, η Χριστίνα Τζενίδη και η Άννα-Φανουρία Μήτκα, που αγωνίστηκαν σήμερα, τα έδωσαν όλα, έφτασαν πολύ κοντά στον στόχο τους, όμως κάμφθηκαν με 4-1 και ο 1 βαθμός δεν ήταν αρκετός. Είχαν 8 στο σύνολο, τους ίδιους συγκέντρωσε και η Ουκρανία και πήρε εκείνη τη 2η θέση διότι στο μεταξύ τους ματς στην 1η αγωνιστική είχε επικρατήσει με 3-2. Δεν χρειάζεται πάντως, στεναχώρια γι’ αυτή την ομάδα, η οποία έκανε ελπιδοφόρες εμφανίσεις κι έβγαλε ποιότητα και πίστη, μολονότι της λείπουν παραστάσεις κι έχει αθλήτριες, που πρώτη φορά αγωνίζονται στο εξωτερικό. Με την 3η θέση στο γκρουπ πηγαίνει στο επίπεδο Β του σταδίου 2 (θέσεις 15-28) και φυσικά θα κυνηγήσει και αύριο Πέμπτη 15/06 με αισιοδοξία την καλύτερη πορεία.

Στην τελευταία θέση του γκρουπ περιορίστηκε η Εσθονία, που έχασε 5-0 όλους τους αγώνες της και συνεχίζει κι εκείνη στο επίπεδο Β. Συνολικά 7 ήταν τα γκρουπ, οι δύο πρώτες ομάδες από το κάθε ένα έπαιρναν την πρόκριση για το επίπεδο Α. Οι δύο επόμενες πάνε στο επίπεδο Β. Μέχρι τρεις παμπαίδες και τρεις παγκορασίδες έχει στην αποστολή της η κάθε χώρα, όλα τα παιδιά μπορούν να μετάσχουν στο ομαδικό. Το τεχνικό δίδυμο των Λευτέρη Τσόκανου και Τάκη Τσαρσιταλίδη, που μπορεί να έχει την ικανοποίηση για το πόσο καλά στάθηκε η ομάδα, παρέταξε τους πρώτους του ελληνικού πίνακα αξιολόγησης και στους τρεις σημερινούς αγώνες. Δεν χρησιμοποιήθηκαν ο Δημήτρης Γεωργαλλίδης και η Δέσποινα Δημητρίου.

ΟΡΙΑΚΗ ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΟΥ ΓΚΡΟΥΠ ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Η πρεμιέρα είχε την αναμέτρηση με το 6ο φαβορί του αγωνίσματος, την Ουκρανία. Η εθνική μας έδειξε από την αρχή ότι μπορούσε να φτάσει στη νίκη και τη διεκδίκησε με όλες τις δυνάμεις της σε συναρπαστικό αγώνα 2,5 ωρών. Βρέθηκε 2-0 πίσω, όμως ήταν απόλυτα ανταγωνιστική τόσο στο εναρκτήριο διπλό μικτό όσο και στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ κοριτσιών. Αμέσως μετά επιχείρησε την ανατροπή και αφού ο Αλεξούδης είχε «καθαρή» νίκη στα 3 σετ εναντίον του Μπιτότσκο, η αβαθμολόγητη Τζενίδη (νούμερο 51 στα seeding του απλού) κατάφερε τεράστια νίκη με 3-2 σετ απέναντι στο 7ο φαβορί του πρωταθλήματος, την Κολιενίκοβα! Ο τελικός νικητής κρίθηκε στο δεύτερο ματς των αγοριών κι εκεί γύρισε την κατάσταση η Ουκρανία. Ο Κιοσελόγλου (νούμερο 52 στο απλό) προηγήθηκε 2-1 σετ του Νεβίζιν (Νο 10), αλλά στο τέλος έχασε 3-2 με τον αντίπαλο να καταφέρνει εντυπωσιακό σερί πόντων στο «κόντρα» σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ουκρανία-Ελλάδα 3-2:

Βολόντιμιρ Νεβίζιν/Ντιάνα Κολιενίκοβα-Γιάννης Κιοσελόγλου/Χριστίνα Τζενίδη 3-1 (11-7, 13-11, 6-11, 11-5)

Τετιάνα Πούκαλο-Άννα-Φανουρία Μήτκα 3-1 (7-11, 11-9, 11-9, 11-9)

Βλάντισλαβ Μπιτότσκο-Κωνσταντίνος Αλεξούδης 0-3 (8-11, 8-11, 6-11)

Κολιενίκοβα-Τζενίδη 2-3 (7-11, 11-5, 9-11, 13-11, 8-11)

Νεβίζιν-Κιοσελόγλου 3-2 (9-11, 11-5, 5-11, 11-7, 11-5)

Στη 2η αγωνιστική το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε εύκολο έργο. Αντιμετώπισε την αδύναμη Εσθονία και επιβλήθηκε με 5-0. Το πλέον σημαντικό ήταν ότι με σταθερά καλή απόδοση πέτυχε το ιδανικό σκορ και πήρε 5 βαθμούς, μάλιστα την ίδια ώρα το ευνόησε το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα όπου η επικεφαλής Ουκρανία υπέστη βαριά ήττα από τη Ρουμανία με 5-0 και δεν πήρε βαθμό.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Εσθονία 5-0:

Γιάννης Κιοσελόγλου/Χριστίνα Τζενίδη-Χένρι Τουρκ/Άντζελα Λαϊντίνεν 3-0 (11-8, 11-4, 11-3)

Άννα-Φανουρία Μήτκα-Μαρί Άλεφ 3-0 (11-4, 12-10, 11-4)

Κωνσταντίνος Αλεξούδης-Σεμπάστιαν Ασού 3-0 (11-8, 11-4, 11-4)

Τζενίδη-Λαϊντίνεν 3-1 (11-4, 11-7, 8-11, 11-7)

Κιοσελόγλου-Τουρκ 3-0 (11-7, 11-3, 11-9)

Το βράδυ είχε αποφασιστική σημασία πια ο αγώνας με την ισχυρή Ρουμανία, πάντως στη διαχείριση της πίεσης μπορούσε να βοηθήσει το γεγονός ότι η Ελλάδα είχε τη δυνατότητα να φτάσει στη 2η θέση του γκρουπ και την πρόκριση ακόμα και με ήττα 3-2. Στην αρχή οι πρωταθλητές Ελλάδας του διπλού μικτού Κ13 Κιοσελόγλου/Τζενίδη απείλησαν, όμως έχασαν στα 4 σετ. Μετά οι Ρουμάνοι έκαναν το 2-0 για να βάλει ξανά γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης την ομάδα ο Αλεξούδης (Νο 29) όταν κατέβαλλε οριακά  τον Νταβίντ Τόρο (Νο 31).

Με δυνατή ψυχολογία η Τζενίδη κυνήγησε μία ακόμα έκπληξη ύστερα από εκείνη στον αγώνα με την Ουκρανία. Σύμφωνα με το live scoring της ETTU στο 5ο σετ πήρε 6 πόντους στη σειρά και προηγήθηκε 8-4 της Πατρίτσια Στόικα (Νο 8), όμως τότε έχασε εκείνη 7 διαδοχικούς πόντους και τον αγώνα. Στο 3-1 είχε κριθεί η ήττα όχι όμως και η υπόθεση-πρόκριση. Την τελευταία ευκαιρία για την απαραίτητη δεύτερη επί μέρους νίκη την είχε ο Κιοσελόγλου, όμως το έργο του ήταν πολύ δύσκολο απέναντι στον Αλεξάντρου Ιονέλ (Νο 15). Δημιούργησε τις προϋποθέσεις όταν βρέθηκε μπροστά με 1-0 σετ και 7-4 στους πόντους, ωστόσο ο Ρουμάνος βρήκε διεξόδους και ήρθε το τελικό 4-1. Πιο αργά απόψε γίνεται η κλήρωση του σταδίου 2.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Ρουμανία 1-4:

Γιάννης Κιοσελόγλου/Χριστίνα Τζενίδη-Αλεξάντρου Ιονέλ/Πατρίτσια Στόικα 1-3 (11-7, 9-11, 7-11, 5-11)

Άννα-Φανουρία Μήτκα-Ντιάνα Σουβέι 0-3 (3-11, 3-11, 6-11)

Κωνσταντίνος Αλεξούδης-Νταβίντ Τόρο 3-2 (8-11, 10-12, 11-8, 11-6, 12-10)

Τζενίδη-Στόικα 2-3 (11-7, 10-12, 11-5, 8-11, 8-11)

Κιοσελόγλου-Ιονέλ 1-3 (11-9, 9-11, 3-11, 5-11)