offside24.gr
Image default
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 24-21: Στον τελικό του Κυπέλλου οι ερυθρόλευκοι με εξαιρετική άμυνα

Κοινοποίηση

Ο Ολυμπιακός έχοντας για όπλο την άμυνά του επικράτησε 24-21 της ΑΕΚ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Δούκα (09/05, 19.15)

Στον τελικό του Κυπέλλου προκρίθηκε ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 24-21 της ΑΕΚ και το απόγευμα της Τρίτης (09/05, 19.15) θα αντιμετωπίσουν τον Δούκα.

Ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλη ημέρα τον Μπάουερ ο οποίος πραγματοποίησε μεγάλες αποκρούσεις, ενώ επιθετικά ο Μοντόρο σταμάτησε στα πέντε γκολ. Στην αντίπερα όχθη ο Μαντάλινιτς ήταν εξαιρετικός, πέτυχε οκτώ τέρματα.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον τελικό και με όπλο την άμυνα του και τον πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε σιγά σιγά να χτίσει διαφορά.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με πέντε γκολ για πρώτη φορά με τέρμα του Μπάγιο με το οποίο έγινε το 8-3. Η ΑΕΚ με γκολ του Αραμπατζή και του Τσέπιτς μείωσε στα τρία τέρματα, όμως Παπαβασίλης και Γκρατζάν ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στα πέντε γκολ (10-5) πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο.

Στο υπόλοιπο που έμενε η Ένωση ανέβασε στροφές σε άμυνα και επίθεση, με δύο τέρματα από τους Λέμος και Μαντάλινιτς κατάφερε να μειώσει στο 11-9 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο τριαντάλεπτο.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στο γκολ (13-12), όμως μέσα σε σχεδόν δύο λεπτά ο Ολυμπιακός έτρεξε επί μέρους 3-0 για να προηγηθεί εκ νέου με τέσσερα γκολ (16-12).

Οι παίκτες του Γραμματικού συνέχισαν να ελέγχουν τον τελικό και μάλιστα επτά λεπτά πριν το φινάλε κατάφεραν να προηγηθούν εκ νέου με πέντε γκολ έπειτα από δύο τέρματα του Πασσιά (21-16).

Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός ήλεγξε το ρυθμό και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 24-21.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 24-21

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-2, 6-3, 8-4, 10-5, 11-9 (ημ.), 13-10, 13-12, 16-13, 18-15, 21-17, 24-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 4, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ 2, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί 2, Ρογκούλσκι, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 1/1-0/1.

ΠΗΓΗ: sport24.gr