offside24.gr
Image default
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ping Pong)

Το 4ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου Αττικής το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό μαθητών των Πανελλήνιων Αγώνων Λυκείων

Κοινοποίηση

Με τους αγώνες του ομαδικού μαθητών άρχισε και ολοκληρώθηκε σήμερα 05/04, στην ομοσπονδιακή αίθουσα του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, το πρώτο μέρος στους Πανελλήνιους Αγώνες Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων σχολικής χρονιάς 2022-2023. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε το 4ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου Αττικής. Δέκα ήταν οι συμμετοχές στο αγώνισμα, έγινε νοκ άουτ ταμπλό και το Λύκειο του Ηρακλείου κατέβαλλε στον αμφίρροπο τελικό το 2ο ΓΕ.Λ. Πεύκης με 3-2. Στις μαθήτριες δεν καλύφθηκαν οι προϋποθέσεις για να γίνει το ομαδικό. Το πρωτάθλημα διοργανώνει η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά σε συνεργασία με την Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης και συνεχίζεται αύριο 6 και μεθαύριο 7 Απριλίου με το απλό των μαθητών και των μαθητριών, όπου υπάρχει και ο μεγάλος αριθμός συμμετοχών.

Στο 4ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου αγωνίζεται ο δις πρωταθλητής Ελλάδας του απλού εφήβων και βαλκανιονίκης Αλέξανδρος Μαδέσης. Στον τελικό τον πλαισίωσε ο Παναγιώτης Τόγγος, που επίσης είναι αξιόλογος αθλητής της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, ενώ και το σχολείο της Πεύκης παρατάχθηκε με δυνατούς εφήβους του αθλήματος.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού 4ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου-2ο ΓΕΛ Πεύκης 3-2:

Παναγιώτης Τόγγος-Μιχάλης Παπαϊωάννου 1-3 (6-11, 7-11, 12-10, 4-11)

Αλέξανδρος Μαδέσης-Σάββας Βατσακλής 3-0 (11-7, 11-8, 12-10)

Μαδέσης/Τόγγος-Βατσακλής/Παπαϊωάννου 3-1 (8-11, 11-7, 11-7, 13-11)

Τόγγος-Βατσακλής 0-3 (7-11, 5-11, 5-11)

Μαδέσης-Παπαϊωάννου 3-0 (11-4, 11-3, 12-10)

Στην ομάδα του 4ου ΓΕ.Λ. Ηρακλείου Αττικής ήταν ακόμα ο Στράτος Ιορδάνης και ο Δημήτρης Κεραμειδάκης. Με το 2ο ΓΕ.Λ. Πεύκης αγωνίστηκαν επίσης ο Δημοσθένης Γεωργαλλίδης και ο Γιώργος Μαρούλης.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν το Πρότυπο ΓΕΛ Αναβρύτων και το 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου Αττικής. Στα ημιτελικά το σχολείο των Αναβρύτων έχασε από το 2ο ΕΛ Πεύκης με 3-0 κι εκείνο του Ηρακλείου από τους μετέπειτα πρωταθλητές με 3-1.

Η σχολική μονάδα από τα Ανάβρυτα αγωνίστηκε με τους Αργύρη Βερβαινιώτη και Δημήτρη Βερβαινιώτη. Το 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου παρέταξε τον Μάριο Κατσαπρακάκη και τον Σπύρο Κρόκο.