offside24.gr
Image default
ΔΙΕΘΝΗΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ping Pong)ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων: Από τη Β κατηγορία στην κορυφή των παίδων η Πορτογαλία, δύο χρυσά μετάλλια η Ρουμανία

Κοινοποίηση

Με τους τελικούς του ομαδικού, δυνατές στιγμές κι ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τρίτης 18/07 το πρώτο μέρος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Under 15 και Under 19. Σε ιστορικό κατόρθωμα κατ’ αρχάς, έφτασε η Πορτογαλία. Έδωσε στους παίδες τον πρώτο ποτέ τελικό της στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα νέων και κατέκτησε το τρόπαιο όταν έως τώρα είχε έξι χάλκινα μετάλλια ως τις καλύτερες στιγμές της. Επιπλέον, οι Ίβηρες προχώρησαν μέχρι το χρυσό αρχίζοντας την πορεία τους από τη Β κατηγορία! Στον τελικό επίσης, νίκησαν την Αυστρία, η οποία δεν είχε φτάσει ποτέ έως σήμερα σε τελικό Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων στα αγόρια! Η Ρουμανία ήταν πάλι μεγάλη πρωταγωνίστρια. Στο Γκλίβιτσε κατέκτησε δύο τίτλους, όπως είχε κάνει και πέρσι στο Βελιγράδι. Κράτησε αυτόν στους εφήβους και ήρθε 1η στις νεάνιδες, όπως την απολαύσαμε και πριν από λίγες ημέρες στο Βαλκανικό πρωτάθλημα της Ορεστιάδας! Στις κορασίδες τέλος, αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης η Γερμανία με οριακή νίκη επί της Γαλλίας.

Οι τελικοί, όπως αναφέρονται στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης του αθλήματος:

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού των εφήβων Τσεχία-Ρουμανία 0-3:

BELIK Simon – MOVILEANU Darius 2-3 (11-9, 9-11, 12-10, 7-11, 11-13)

KVETON Ondrej – IONESCU Eduard 1-3 (5-11, 11-13, 11-8, 11-13)

BRHEL Stepan – CHIRITA Iulian 0-3 (6-11, 5-11, 5-11)

Την 3η θέση μοιράστηκαν η Γαλλία και η Γερμανία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού των νεανίδων Γερμανία-Ρουμανία 2-3:

GRIESEL Mia – SINGEORZAN Ioana 3-1 (11-5, 9-11, 11-7, 13-11)

LACHENMAYER Lea – ZAHARIA Elena 3-2 (5-11, 11-9, 13-15, 19-17, 11-4)

PRANJKOVIC Naomi – MEI ROSU Bianca 1-3 (11-9, 4-11, 3-11, 8-11)

GRIESEL – ZAHARIA 0-3 (9-11, 7-11, 8-11)

LACHENMAYER – SINGEORZAN 1-3 (11-13, 3-11, 13-11, 10-12)

Το χάλκινο μετάλλιο πήραν η Πολωνία και η Γαλλία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού των παίδων Αυστρία-Πορτογαλία 1-3:

RZIHAUSCHEK Julian – YE Dinis 3-0 (11-8, 11-7, 11-9)

HODINA Petr  – ABIODUN Tiago 1-3 (12-10, 8-11, 5-11, 7-11)

RZIHAUSCHEK/HODINA – ABIODUN/GONÇALVES Carlos 0-3 (8-11, 8-11, 13-15)

RZIHAUSCHEK – ABIODUN 0-3 (8-11, 8-11, 10-12)

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν η (περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης) Γαλλία και η Ρουμανία.