offside24.gr
Image default
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ping Pong)

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U13: Στον γύρο των «32» του μικτού Κιοσελόγλου/Τζενίδη – Προκρίθηκε στο επίπεδο Α του απλού ο Αλεξούδης

Κοινοποίηση

Ήρθαν κι από την πρώτη ενότητα των ατομικών αγωνισμάτων, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 13 του Ζάγκρεμπ, καλές ειδήσεις για την ελληνική πλευρά. Στη διάρκεια της τρίτης ημέρας των αγώνων επιτραπέζιας αντισφαίρισης στο Dom Sportova ο Γιάννης Κιοσελόγλου και η Χριστίνα Τζενίδη προκρίθηκαν στον γύρο των «32» του διπλού μικτού. Σημείωσαν δύο νίκες και αύριο 17/06 κυνηγούν ακόμα πιο ψηλό πλασάρισμα. Στο απλό ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης πήρε την πρόκριση για το ταμπλό του επιπέδου Α. Ως 2ος στον όμιλό του πέρασε στους 42 καλύτερους και στα νοκ άουτ πια θα επιδιώξει το καλύτερο δυνατό. Ό,τι μπορούσαν έδωσαν και τα υπόλοιπα πέντε παιδιά, αλλά αποκλείστηκαν στα γκρουπ και συνεχίζουν στο επίπεδο Β. Ο Κιοσελόγλου, η Τζενίδη και ο Δημήτρης Γεωργαλλίδης βρέθηκαν στην 3η θέση, η Δέσποινα Δημητρίου και η Άννα-Φανουρία Μήτκα στην 4η, πάντως επισημαίνουμε ξανά ότι με τους τέσσερις τελευταίους να είναι αβαθμολόγητοι και να παίρνουν ακόμα τις πρώτες εμπειρίες από το εξωτερικό, το έργο για ενδεχόμενη πρόκριση ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Στο διπλό μικτό Γεωργαλλίδης/Δημητρίου και Αλεξούδης/Μήτκα αποκλείστηκαν στους «64» -οι πρώτοι έχοντας σημειώσει μία νίκη.

Στο απλό παμπαίδων σχηματίστηκαν 21 γκρουπ. Ο Αλεξούδης, ο μοναδικός από την ελληνική πλευρά, που ήταν στη δεύτερη σειρά των seeding,  πήρε την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό από το 16ο γκρουπ. Είχε την ευκαιρία και για την πρωτιά, τελικά πέτυχε τον στόχο του με τη 2η θέση. Στην 1η αγωνιστική νίκησε τον Ελβετό Τσάρλι Ουρτάδο με 4-0 σετ (11-7, 13-11, 11-7). Στην επόμενη αγωνιστική έδωσε γερή αναμέτρηση με τον επικεφαλής Ουκρανό Σιμόν Ένσκι. Προηγήθηκε με 2-1 σετ, όμως έχασε τα δύο επόμενα (7-11, 11-6, 12-10, 6-11, 7-11) για να διεκδικήσει την πρόκριση στο φινάλε κόντρα στον Σουηδό Βίνταρ Λάρσον. Είχε λύσεις σε όλες τις στιγμές πίεσης και με 3-0 σετ προκρίθηκε στο επίπεδο Α (11-7, 11-5, 11-9). Αργότερα το βράδυ μαθαίνει επόμενο αντίπαλο.

Στο 12ο γκρουπ ο Κιοσελόγλου ήταν μέχρι το τέλος στο κυνήγι της πρόκρισης, αλλά έμεινε 3ος και δεν μπόρεσε να επαναλάβει την περσινή πρόκριση στο επίπεδο Α του Europe Under 13 Challenge. Στην έναρξη των αγώνων του έχασε από τον Τούρκο επικεφαλής Κέναν Καχραμάν με 3-0 σετ (6-11, 6-11, 5-11). Ακολούθως επικράτησε του Αζέρου Τουνάρ Μπαγκίροφ με 3-1 (12-10, 11-3, 9-11, 11-6) και στην καθοριστική 3η αγωνιστική ηττήθηκε από τον Ρουμάνο Νταβίντ Τόρο με 3-0 σετ (3-11, 5-11, 5-11).

Ο Γεωργαλλίδης ήταν στο 10ο γκρουπ και αρκέστηκε στην 3η θέση με καλές εμφανίσεις. Στον πρώτο του αγώνα έχασε από τον Ιταλό Τζιούλιο Καμπάνια με 3-0 σετ (6-11, 5-11, 3-11). Στη συνέχεια έκαμψε με 3-2 τον Πορτογάλο Μπερνάρντο Αντούνες σε απόλυτα ισορροπημένο ματς όπου όλα τα σετ έληξαν με οριακή διαφορά (10-12, 12-10, 9-11, 11-9, 13-11)! Στο φινάλε αντιμετώπισε τον Ουκρανό Βολόντιμιρ Νεβίζιν, φάνταζε σχεδόν απίθανο να φτάσει στη 2η θέση και την πρόκριση διότι ήθελε και σκορ, πάντως στην ήττα με 3-0 ήταν γεμάτα όλα τα σετ (8-11, 8-11, 10-12).

Στο απλό παγκορασίδων έγιναν 20 γκρουπ. Η Δημητρίου αποκόμισε νέες χρήσιμες εμπειρίες στο 12ο γκρουπ και μπορούσε να έχει τουλάχιστον ένα θετικό αποτέλεσμα. Στην πρεμιέρα πήρε προβάδισμα 2-0 σετ με την Ελοΐζα Μπαρέντα από την Ισπανία και τελικά λύγισε με 3-2 σετ (11-6, 11-7, 4-11, 6-11, 4-11). Μετά έχασε 3-1 σετ από την Ιταλίδα Μαρία Πίκου (11-13, 11-8, 6-11, 8-11) και τέλος με 3-0 από τη Γαλλίδα κινεζικής καταγωγής Έβα Λαμ, που ήταν επικεφαλής (2-11, 6-11, 4-11).

Η Τζενίδη βρέθηκε στο 16ο γκρουπ και πάλεψε για την πρόκριση μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Τελικά κατέλαβε την 3η θέση και συνεχίζει επίσης στο επίπεδο Β. Στην κρίσιμη πρεμιέρα πήρε το 1ο σετ από την επικεφαλής Κροάτισσα Λάνα Μπένκο, ώσπου έχασε δύσκολα με 3-1 σετ (11-8, 13-15, 9-11, 7-11)

Στην επόμενη αγωνιστική επιβλήθηκε της Μαξίρ Σόγεβα από το Κόσοβο (11-6, 11-6, 11-6) και στην τελευταία ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Ουκρανή Τατιάνα Πούκαλο, η οποία κατέλαβε τη 2η προνομιούχο θέση (3-11, 5-11, 4-11).

Η Μήτκα αγωνίστηκε στο 18ο γκρουπ. Περιορίστηκε στην τελευταία θέση, αλλά μέσα από μία ακόμα πολύ καλή προσπάθεια πήρε κι αυτή νέες πολύτιμες εμπειρίες. Στην αρχή έχασε δύσκολα από την κινεζικής καταγωγής Τζιάκι Γκούο από την Ισπανία, που ήταν και 1ο φαβορί του γκρουπ (8-11, 10-12, 11-9, 6-11). Στη 2η αγωνιστική η Βορειοελλαδίτισσα αθλήτρια έχασε από την Αναστασία Ταούτσι από τη Μολδαβία με 3-0 σετ (10-12, 8-11, 8-11) και στην 3η από τη Λεονόρ Γκόμες από την Πορτογαλία με το ίδιο σκορ (3-11, 8-11, 10-12).

Το διπλό μικτό άρχισε από τον γύρο των «128». Ο Γιάννης Κιοσελόγλου και η Χριστίνα Τζενίδη νίκησαν εύκολα στον 1ο γύρο τους Μπένζαμιν Πάπινς/Μαρίγια Ιζουλένα από τη Λετονία με 3-0 σετ (11-5, 11-4, 11-5). Το πόσο καλά συνεργάζονται και αποδίδουν στο τραπέζι φάνηκε και στους «64» όταν ανέβηκε ο βαθμός δυσκολίας. Έχασαν το 1ο σετ από τους Ροκ Γκιμπέρ/Τζιάκι Γκούο από την Ισπανία, αλλά πήραν τα επόμενα για το τελικό 3-1 (6-11, 12-10, 11-5, 11-6). Στον γύρο των «32» αντιμετωπίζουν το Σάββατο στις 12:30 (άγνωστο ακόμα το τραπέζι) τους Λούις Βόγκλερ/Ακιγιάτα Πάτρα από την Ελβετία.

Οι Δημήτρης Γεωργαλλίδης/Δέσποινα Δημητρίου έκαναν πολύ καλή αρχή και απέκλεισαν με 3-2 σετ τους Ρόμπερτ Κράουρ/Αντρέα Ντέλεφ από τη Μολδαβία (14-12, 10-12, 11-8, 7-11, 11-8). Στον 2ο γύρο κάμφθηκαν από τους δυνατούς Ούγγρους Λέναρντ Σάμπο/Λιζέτ Φαζέκας με 3-0 σετ (10-12, 3-11, 6-11).

Ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης και η Άννα-Φανουρία Μήτκα είχαν bye στον 1ο γύρο και στους «64» πολύ δύσκολο έργο απέναντι στους Γάλλους Τιτουάν Μορέλ-Γκονζάλες/Έβα Λαμ. Αυτό αποδείχτηκε και στην πράξη και αποκλείστηκαν με 3-0 σετ (9-11, 9-11, 1-11).