offside24.gr
Image default
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ping Pong)

Στην πρώτη 16άδα του διπλού γυναικών U21 η Παπαδημητρίου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Κοινοποίηση

Βήμα για υψηλό πλασάρισμα στο διπλό γυναικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης Under 21, που είναι σε εξέλιξη στο Σεράγεβο, έκανε σήμερα 06/04 η Μαλαματένια Παπαδημητρίου. Με την Ουγγαρέζα συμπαίκτριά της Χέλγκα Ντάρι μπήκαν στην πρώτη 16άδα του αγωνίσματος και την Παρασκευή 07/04 θα τα δώσουν όλα για την είσοδο στα προημιτελικά. Στην αντίστοιχη περσινή διοργάνωση είχαν πλασαριστεί με την ίδια αθλήτρια στις θέσεις 9-16 και τώρα θέλουν το κάτι παραπάνω. Να σημειωθεί μάλιστα, ότι στον 1ο γύρο υπερκέρασαν πολύ υψηλό εμπόδιο, μάλιστα πέτυχαν ολική ανατροπή από 0-2 πίσω στα σετ. Στο απλό γυναικών Under 21 επιβεβαιώθηκε και στην πράξη ότι η 19χρονη πρωταθλήτριά μας είχε εξαιρετικά δύσκολο έργο. Στα γκρουπ του σταδίου 2, όπου βρίσκονται οι 32 καλύτερες του πρωταθλήματος υπέστη σήμερα δύο ήττες κι έχασε τις πιθανότητες πρόκρισης στο ταμπλό των «16». Τα καλά της διαστήματα δεν έφταναν σε αυτό το επίπεδο για να την οδηγήσουν σε κάτι θετικό, αλλά σε κάθε περίπτωση έδωσε νέα πολύ χρήσιμα τεστ. Στο διπλό μικτό Under 21 η Παπαδημητρίου και ο Πολωνός Ματέους Ζαλέβσκι αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο.

Στο στάδιο 2 του απλού γυναικών σχηματίστηκαν 8 γκρουπ των 4ων αθλητριών. Η προσπάθεια στο γκρουπ Β άρχισε το μεσημέρι απέναντι στη Βερόνικα Ματιούνινα (Νο 49 στα seeding). Τη 17χρονη εξαιρετική αθλήτρια από την Ουκρανία, η οποία το 2021 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο απλό κορασίδων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στο στάδιο 1 είχε κληρωθεί στην 4η σειρά των γκρουπ, ωστόσο κατάφερε πάρει την 1η θέση στο 6ο γκρουπ με 3 νίκες σε ισάριθμα ματς. Η Παπαδημητρίου (Νο 32) έχασε δύσκολα το ισορροπημένο 1ο σετ και εύκολα το επόμενο. Στο 3ο σετ πήρε νωρίς το προβάδισμα και μετά έφτασε στο 9-4. Η Ουκρανή αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10, όμως με σωστές επιλογές η αθλήτρια του Γιώργου Καρύτσα πήρε τους επόμενους δύο πόντους και το σετ. Στη συνέχεια δεν μπόρεσε να κρατήσει καλό ρυθμό και η Ματιούνινα το εκμεταλλεύτηκε για το τελικό 4-1 σετ (8-11, 1-11, 12-10, 3-11 και 3-11).

Το απόγευμα για τη 2η αγωνιστική του γκρουπ Β ήταν αντίπαλος η Σοφία Κλε (Νο 17 στο τουρνουά), η οποία χτες ήταν επικεφαλής στο 9ο γκρουπ και επιβεβαίωσε αήττητη την υπεροχή της. Αμφότερες οι αθλήτριες είχαν αρχίσει με ήττα συνεπώς ο αγώνας είχε μεγάλη σημασία. Η αριστερόχειρας διεθνής μας ανέλαβε πολύ δύσκολο έργο, προσπάθησε να πιέσει αρκετά, αλλά μόλις έχασε το 3ο σετ, στο οποίο είχε αποκτήσει σοβαρό προβάδισμα, ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι. Είχε προηγηθεί με 8-4, αλλά είδε την αντίπαλό της να προσπερνά με 5 σερί πόντους και τελικά να επικρατεί στο όριο, όπως είχε συμβεί στο αμέσως προηγούμενο σετ. Στο τελικό 4-0 σετ η εξέλιξη ήταν 6-11, 9-11, 9-11 και 4-11.

Το γκρουπ Β ολοκληρώνεται αύριο Παρασκευή. Η πρωταθλήτριά μας κλείνει τα παιχνίδια της απέναντι στην επικεφαλής Χάνα Αράποβιτς. Η Κροάτισσα, που ήταν απευθείας στο στάδιο 2, καθώς φιγουράρει στη 2η θέση των φαβορί, προπορεύεται με δύο θετικά αποτελέσματα. Στην πρεμιέρα της επιβλήθηκε της Κλε με 4-1 σετ (11-8, 11-5, 9-11, 11-4, 11-7) και στη 2η αγωνιστική της Ματιούνινα με 4-0 σετ (11-7, 11-5, 11-9, 11-7). Ο αγώνας με την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης του διπλού νεανίδων γίνεται στις 12:00 ώρα Ελλάδας.

Το διπλό γυναικών Under 21 άρχισε το μεσημέρι με ταμπλό των «32». Στη δεύτερη σερί συνεργασία της στον ίδιο θεσμό με την Ουγγαρέζα Χέλγκα Ντάρι η  Παπαδημητρίου κατάφερε και πάλι να χαρεί την πρόκριση στην πρώτη 16άδα (το δίδυμο είναι νούμερο 9 στα seeding). Την πέτυχαν μάλιστα, τα κορίτσια με σπουδαία ανατροπή. Βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ από τις Τσεβετέλινα Γκεοργκίεβα/Ενίσα Σαντίκοβιτς από τη Βουλγαρία και το Λουξεμβούργο αντίστοιχα (Νο 18), αλλά στη συνέχεια είχαν εκείνα τον τελευταίο λόγο στα κρίσιμα σημεία κι έφτασαν στη νίκη με 3-2 σετ (9-11, 9-11, 11-9, 11-8, 11-7).

Στον 2ο γύρο το ελληνοουγγρικό ζευγάρι αντιμετωπίζει τις δυνατές Σοφία Κλε/Άννα Χέρσεϊ από τη Γερμανία και την Ουαλία αντίστοιχα. Διακριθείσες και οι δύο στο αγώνισμα, ήταν δευτεραθλήτριες Ευρώπης στο διπλό νεανίδων, το 2021 η Κλε και το 2022 η Χέρσεϊ. Στο Σεράγεβο είναι νούμερο 9 στα φαβορί. Σύμφωνα με το πρόγραμμα το διπλό γυναικών συνεχίζεται αύριο το απόγευμα, πάντως μέχρι την ώρα σύνταξης του κειμένου δεν είχαν οριστεί ώρες έναρξης στα ματς του 2ου γύρου.

Με το διπλό μικτό έγινε το ξεκίνημα της αγωνιστικής ημέρας. Η Παπαδημητρίου είχε συμπαίκτη τον Πολωνό Ματέους Ζαλέβσκι (ως δίδυμο ήταν νούμερο 36 στα seeding) και γνώρισαν στις λεπτομέρειες τον άμεσο αποκλεισμό. Στον γύρο των «64» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάμφθηκαν από τους Τσέχους Τόμας Μαρτίνκο/Άννα Κλεμπερέροβα (No 30) με 3-1 σετ. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ισοφάρισαν κατευθείαν κι έχασαν τα δύο επόμενα σετ στην παράταση (8-11, 11-6, 10-12, 10-12).