Ήττα που μπορεί να αποβεί μοιραία στη συνέχεια της διοργάνωσης γνώρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από την Βραζιλία.

Μετά από ένα γρήγορο 4-0 στο ξεκίνημα του ματς με 4 συνεχόμενους πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο, το παιχνίδι ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι Βραζιλιάνοι «κλείδωσαν» με την άμυνα τους τον Greek Freak και οι Έλληνες παίκτες ήταν άστοχοι σε ελεύθερα σουτ.Παρόλα αυτά, με πέντε σερί πόντους του Γιώργου Πρίντεζη, η Εθνική μας προηγήθηκε με 15-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε το επιθετικό ξέσπασμα της Εθνικής. Με συνεχή τρίποντα από τον Πρίντεζη και τον Καλάθη βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 15 πόντους (23-38). Ταυτόχρονα η άμυνα της δυσκόλευε τη ζωή των Βραζιλιάνων που δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Ενδεικτικό της εικόνας του ματς, ήταν ότι η Ελλάδα έκλεισε το ημίχρονο με 5/16 δίποντα αλλά είχε ευστοχήσει στα 7 από τα 12 τρίποντα που είχε επιχειρήσει. Την απρόσμενη ευστοχία στα τρίποντα, όμως, δεν μπόρεσε να την κεφαλαιοποιήσει στο ακέραιο καθώς το ημίχρονο έληξε με προβάδισμα 10 πόντων για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου (30-40).

Η Τρίτη περίοδος ήταν μία τελείως διαφορετική υπόθεση. Οι Βραζιλιάνοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, κυκλοφορούσαν γρήγορα την μπάλα, με τον Βαρεχάο μέσα στη ρακέτα να ξεκινάει το προσωπικό του πάρτυ. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, η επίθεση κόλλησε. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εμφανώς εκτός κλίματος και η ευστοχία του πρώτου ημιχρόνου αποτελούσε παρελθόν. Ήδη από τα μέσα της περιόδου οι Βραζιλιάνοι πέρασαν μπροστά (45-44 στο 25’) για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 56-53 υπέρ της ομάδας του Άτσο Πέτροβιτς.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Οι Βραζιλιάνοι συντηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι την αφλογιστία της ελληνικής επίθεσης. Κάπως έτσι φτάσαμε στο δραματικό φινάλε του αγώνα. Με το σκορ στο 76-71 υπέρ της Βραζιλίας ο Ράφα Λουθ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ. Στα 48’’ για τη λήξη, ο Παπανικολάου ευστόχησε στις δύο βολές και στην επόμενη κατοχή ο Πρίντεζης με τρίποντο έφερε στο ματς στα ίσα (76-76)! Η Εθνική μας χρειαζόταν μία άμυνα, αλλά αυτή δεν ήρθε. Έπειτα από ασίστ του Μπαρμπόσα, ο Βαρεχάο ευστόχησε floater για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (78-76). Η Εθνική πέταξε στα σκουπίδια την επίθεσή της και ο Μπαρμπόσα οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών. Ο έμπειρος Βραζιλιάνος ήταν άστοχος στην μία εκ των δύο. Με 4,5’’ να απομένουν το παιχνίδι έμοιαζε χαμένο με τον Κώστα Σλούκα να είναι πίσω από το κέντρο και να μην έχει τι να κάνει την μπάλα. Οι Βραζιλιάνοι έκαναν γκάφα κάνοντας φάουλ πάνω στον Έλληνα γκαρντ σε προσπάθεια για τρίποντο πίσω από το κέντρο. Ο Έλληνας γκαρντ, ωστόσο, αστόχησε στην τρίτη βολή, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικήτρια την Βραζιλία με 79-78.

Κορυφαίος για την Εθνική ήταν ο Πρίντεζης με 20 πόντους. Για την Βραζιλία εντυπωσιακός ήταν ο Βαρεχάο με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Επόμενος αντίπαλος για την εθνική ομάδα είναι την Τετάρτη η Νέα Ζηλανδία (15:00).

Ο Τάσος Σκλιάμης ζει στην Αθήνα και εργάζεται ως δικηγόρος. Μπασκετόφιλος, αγαπάει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ενώ στις αϋπνίες του λοξοκοιτάει και το NBA. Είναι ο υπεύθυνος της βαριάς, φιλοσοφημένης ανάλυσης (καφενείο) για τους αγώνες μπάσκετ στους offside.