Την ευκαιρία για δεύτερη συνεχόμενη νίκη έχασε ο Άρης στο Ρέθυμνο. Οι παίκτες του Άρη, παρά την καλή τους άμυνα, ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση, γνωρίζοντας μία ήττα που ενδεχομένως να κοστίσει στη συνέχεια…

Στο ξεκίνημα του αγώνα, παίζοντας εξαιρετική άμυνα ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 0-6. Το Ρέθυμνο σκόραρε για πρώτη φορά μετά από τέσσερα λεπτά αγωνιστικής δράσης για να ισοφαρίσει στη συνέχεια σε 6-6. Ο Άρης ανέκτησε με σουτ μέση απόστασης από Φλιώνη και Μποχωρίδη το προβάδισμα, όμως στο σημείο εκείνο συνεχόμενες κακές διαιτητικές αποφάσεις έδωσαν στο Ρέθυμνο το δικαίωμα να προηγηθεί με 11-10. Ο Φράνκαμπ έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Άρη, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Ντραγκίσεβιτς σπαταλούσε πολλές από τις επιθέσεις της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλο. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-15 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Άρης μπήκε με άσχημο τρόπο στη δεύτερη περίοδο, μένοντας πίσω στο σκορ με 21-15. Το Ρέθυμνο έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι σημαδεύοντας τα αργά πόδια του Ντραγκίσεβιτς, αλλά ο Μαυροβούνιος ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση για να ισοφαρίσει ο Άρης σε 28-28 στο 17′. Σημαντική ήταν η δημιουργική συνεισφορά του Μπράουν στο διάστημα αυτό. Μπορεί ο Άρης να προηγήθηκε με 29-32, όμως το Ρέθυμνο αντέδρασε και με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 36-32. Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με τους διαιτητές να μην σφυρίζουν εμφανές φάουλ πάνω στον Γκετσεβίτσιους σε προσπάθεια για τρίποντο και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 36-34. Αρνητικό στατιστικό στοιχείο για τον Άρη στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν τα 0/7 τρίποντα με το οποίο σούταραν οι παίκτες του.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Φράνκαμπ, το Ρέθυμνο ανέβασε τη διαφορά στους επτά (41-34) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι επιθέσεις και των δύο ομάδων ήταν κακές με αποτέλεσμα το σκορ να κολλήσει για δύο λεπτά στο 43-38. Ο Γκετσεβίτσιους με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Άρη μείωσε σε 43-41, όμως η συνέχεια ανήκε στο Ρέθυμνο. Εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιθετικές επιλογές του Άρη, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά, για να φτάσουν να προηγηθούν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 59-50.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε για τον Άρη με τρίποντο του Μόρις, ενώ στη συνέχεια η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μείωσε σε 59-55. Η άμυνα του Άρη ήταν εξαιρετική με πρωταγωνιστή τον Φλιώνη ο οποίος κυνηγούσε παντού τον Φράνκαμπ όμως δεν μπορούσε να την εξαργυρώσει στην επίθεση του. Το Ρέθυμνο σκόραρε για πρώτη φορά στο τέταρτο δεκάλεπτο μετά από έξι λεπτά, με δύσκολο τρίποντο του Χάρις για να γίνει το σκορ 62-55. Παρά την αντίδραση του Άρη, με τρίποντο-μαχαιριά ο Φράνκαμπ έκανε το 65-59 δύο λεπτά πριν τη λήξη. Με το σκορ στο 65-61, Ντραγκίσεβιτς και Μποχωρίδης έκαναν λανθασμένες επιλογές στην επίθεση. O Φράνκαμπ ευστόχησε σε δύο βολές για το 67-61, ο Άρης στάθηκε άτυχος σε τρίποντα των Φιτζπάτρικ και Φλιώνη, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 70-63 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Άρης, ο οποίος σούταρε 3/19 τρίποντα, στρέφει πλέον την προσοχή του στον κρίσιμο εντός έδρας αγώνα απέναντι στον Πανιώνιο.

Ο Τάσος Σκλιάμης ζει στην Αθήνα και εργάζεται ως δικηγόρος. Μπασκετόφιλος, αγαπάει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ενώ στις αϋπνίες του λοξοκοιτάει και το NBA. Είναι ο υπεύθυνος της βαριάς, φιλοσοφημένης ανάλυσης (καφενείο) για τους αγώνες μπάσκετ στους offside.