Απέναντι στα προγνωστικά, ο Άρης στάθηκε αξιοπρεπώς μέσα στο ΟΑΚΑ, κοντράροντας στα ίσα τον Παναθηναϊκό για 25 λεπτά, με το τελικό σκορ (108-86) σίγουρα να αδικεί την προσπάθεια των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου…

Ο Σούλης Μαρκόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φλιώνη, Γκετσεβίτσιους, Σιδηροηλία, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς. Ο Άρης ξεκίνησε πολύ θετικά, καθώς με καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Στα μισά της πρώτης περιόδου πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-12) με καλάθι του Φλιώνη. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και με τρίποντο του Σιδηροηλία βρέθηκαν να προηγούνται με 19-21 λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία και τελικά ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 25-25. Στα αξιοσημείωτα ήταν η είσοδος του νεαρού Νετζήπογλου για την τελευταία άμυνα και βεβαίως η παρουσία του Γιάννη Σιδηροηλία, ο οποίος είχε φτάσει ήδη τους επτά πόντους!

Με τον Φρεντέτ να παίρνει φωτιά, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με σερί 10-0 για να φτάσει να προηγηθεί με 35-25. Παρόλα αυτά, ο Άρης αντέδρασε και με πέντε διαδοχικούς πόντους από Γκετσεβίτσιους και Τάλτον μείωσε σε 35-30, στέλνοντας μήνυμα ότι δεν θα παραδινόταν εύκολα. Ενδεικτικό της ανησυχίας που προκάλεσε η εμφάνιση του Άρη στους “πρασίνους” ήταν η εσπευσμένη είσοδος του Καλάθη στον αγώνα, παρά την αρχική επιθυμία του Αργύρη Πεδουλάκη να τον ξεκουράσει. Εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη στην επίθεση του Άρη, ο Παναθηναϊκός έτρεξε το γήπεδο και προηγήθηκε με 41-32. Με δύο lay up του Μιλόσεβιτς στο tranisition και σουτ από τα πέντε μέτρα του Τάλτον, ο Άρης μείωσε σε 43-41. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 50-44 αλλά το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου να κλέβει την παράσταση.

Ο Άρης συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με το πέμπτο τρίποντο του Γκετσεβίτσιους, μάλιστα, κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (52-51)! Στο σημείο αυτό, όμως, ο Παναθηναϊκός βρήκε εύκολους πόντους σε πρωτεύοντες και δευτερεύοντες αιφνιδιασμούς και με σερί 9-0 έκανε το 61-51. Οι παίκτες του Άρη έχασαν τον προσανατολισμό τους στην επίθεση κάτω και από την πιεστική άμυνα των αντιπάλων τους. Ο Τάλτον ήταν ο μοναδικός παίκτης που συνέχισε να απειλεί, κυρίως με προσωπικές ενέργειες. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, η άμυνα του Άρη αδυνατούσε να προσαρμοστεί στο γρήγορο ρυθμό των επιθέσεων του Παναθηναϊκού, ενώ ο Φρεντέτ είχε βρει ρυθμό στο σκοράρισμα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 81-62 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τελευταία περίοδο, σκοράροντας με όποιον τρόπο ήθελαν, σταθεροποιώντας τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους “πρασίνους” να φτάνουν τους εκατό πόντους ήδη τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Από την άλλη πλευρά, ο Σούλης Μαρκόπουλος εκμεταλλεύτηκε τη μεγάλη διαφορά για να δώσει λεπτά συμμετοχής στους νεαρούς Νετζήπογλου και Βουλγαρόπουλο (ο Σιδηροηλίας είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 108-86, με τον Άρη να κρατάει τον ανταγωνιστικό του χαρακτήρα και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξε για περίπου 25 λεπτά.

Κορυφαίος για το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλο ήταν ο εντυπωσιακός Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, ο οποίος σκόραρε 23 πόντους, έχοντας 7/11 τρίποντα αλλά και 7 ασίστ! Ο Τάλτον με 18 πόντους και 7 ασίστ ήταν θετικός για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ενώ στα θετικά για την ομάδα του Άρη συγκαταλέγεται σίγουρα και η απόδοση του Γιάννη Σιδηροηλία.

Ο Τάσος Σκλιάμης ζει στην Αθήνα και εργάζεται ως δικηγόρος. Μπασκετόφιλος, αγαπάει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ενώ στις αϋπνίες του λοξοκοιτάει και το NBA. Είναι ο υπεύθυνος της βαριάς, φιλοσοφημένης ανάλυσης (καφενείο) για τους αγώνες μπάσκετ στους offside.