Δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα για τον Άρη. Παρουσιάζοντας αρκετά προβλήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, γνώρισε την ήττα με 92-78 από την ομάδα της Λάρισας.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τάλτον, Γκετσεβίσιους, Μορις, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς.

Το παιχνίδι είχε από την αρχή πολύ γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημά του μέσα στη ρακέτα και με δύο συνεχόμενα γκολ-φάουλ του Ντραγκίσεβιτς προηγήθηκε με 11-15 στα μισά της περιόδου.

Στην άλλη πλευρά του παρκέ, η Λάρισα έβρισκε λύσεις με κύριο εκφραστή τον Παπαντωνίου, ο οποίος είχε φτάσει ήδη τους 10 πόντους σε οκτώ λεπτά.

Με τον Γκετσεβίτσιους να είναι εύστοχος πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 21-24 υπέρ του Άρη.

Με έμμεσο τρίποντο του Μιλόσεβιτς, ο Άρης έφτασε τη διαφορά στου έξι πόντους στην αρχής της δεύτερης περιόδου(21-27). Στη συνέχεια όμως, η ροή του παιχνιδιού άλλαξε.

Με άξονα τον Ρέινολντς, η Λάρισα άρχισε να σκοράρει με μεγάλη ευκολία. Κάνοντας γρήγορες επιθέσεις και εκμεταλλευόμενη την αδύναμη περιφερειακή άμυνα του Άρη μετέτρεψε το 21-27 σε 35-30, για να φτάσει ακόμα και στο 44-38 στο 18’.

Στο σημείο αυτό ο Γκετσεβίτσιους σκόραρε πέντε συνεχόμενους πόντους, ο Μιλόσεβιτς προσέθεσε άλλους δύο, με αποτέλεσμα ο Άρης να πάει προηγούμενος με 44-45 στα αποδυτήρια. Κομβική στο πρώτο ημίχρονο ήταν η παρουσία των Μιλόσεβιτς (έχοντας σκοράρει ήδη 17 πόντους) και Γκετσεβίτσιους.

Ο Άρης ξεκίνησε  το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Μόρις λόγω ενός τραυματισμού που είχε αποκομίσει από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν αρκετά άστοχοι, υπέπεσαν σε σειρά λαθών, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Λάρισα για να κάνει σερί 11-0 για να φτάσει να προηγηθεί με 57-50. Με τρίποντο του Παπαντωνίου, η Λάρισα έφτασε μάλιστα στο μεγαλύτερο προβάδισμά της, με 68-59. Τάλτον και Φλιώνης ευστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 71-66 υπέρ της Λάρισας.

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του ματς, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Οι άμυνες βελτιώθηκαν, ενώ και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις στην επίθεση. Ο Γκάγκιτς μείωσε για τον Άρη σε 83-77 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο όμως, η Λάρισα ευστόχησε σε μεγάλα σουτ απέναντι στη άμυνα ζώνης του Άρη. Οι επιθέσεις του Άρη στα τελευταία λεπτά ήταν κακές, η Λάρισα έχοντας ψυχολογία συνέχισε να ευστοχεί για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ σε 92-78 υπέρ της.

Για τον Άρη που γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα και την τρίτη συνολικά, διασώθηκε ο Μιλόσεβιτς με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Γκετσεβίτσιους με 16 πόντους.

Ο Τάσος Σκλιάμης ζει στην Αθήνα και εργάζεται ως δικηγόρος. Μπασκετόφιλος, αγαπάει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ενώ στις αϋπνίες του λοξοκοιτάει και το NBA. Είναι ο υπεύθυνος της βαριάς, φιλοσοφημένης ανάλυσης (καφενείο) για τους αγώνες μπάσκετ στους offside.