Τη συντριβή γνώρισε ο Άρης στη Λήμνο απέναντι στον τοπικό Ήφαιστο, πραγματοποιώντας τραγική εμφάνιση. Το τελικό σκορ (85-59) αποτυπώνει την πραγματική εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ.

Στην αρχική πεντάδα του Άρη βρέθηκαν οι Φλιώνης, Γκετσεβίτσιους, Μόρις, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι, συμβαδίζοντας στο σκορ με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι περισσότερες προσπάθειες του Άρη στην επίθεση ήταν μέσα από τη ρακέτα με Ντραγκίσεβιτς και Μιλόσεβιτς, ενώ στην άμυνα είχε καταφέρει να περιορίσει τα όπλα του Ηφαίστου. Με το σκορ στο 9-8 στο 6′ ο Ντραγκίσεβιτς χρεώθηκε με το τρίτο προσωπικό του φάουλ και οδηγήθηκε στον πάγκο. Ο Άρης έχασε το βασικό του άξονα στην επίθεση, ο Ήφαιστος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλο για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 16-11 υπέρ των γηπεδούχων. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο συγκεκριμένο διάστημα ο Άρης είχε ήδη υποπέσει σε 5 λάθη.

Δύο τρίποντα του Χαριτόπουλου αύξησαν τη διαφορά υπέρ του Ηφαίστου στος 11 πόντους στα μισά της δεύτερης περιόδου (31-20). Ο Άρης μείωσε αρχικά σε 31-24, όμως στη συνέχεια όχι μόνο κόλλησε στην επίθεση αλλά με λάθη-δώρα έδωσε στον Ήφαιστο ευκαιρίες για εύκολα καλάθια στο transition. Αποτέλεσμα ήταν να λήξει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 39-27 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το πρώτο μισό του αγώνα. Ο Άρης όχι μόνο δεν μπήκε δυναμικά προκειμένου να μαζέψει τη διαφορά αλλά έδωσε τρία συνεχόμενα εύκολα καλάθια στον Ήφαιστο για το 45-27. Οι παίκτες του Άρη φάνηκε να αντιδρούν, μειώνοντας σε 49-38, αλλά ένα τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης από τον Σμιθ σταμάτησε την προσπάθεια αντεπίθεσης του Άρη. Ο Ήφαιστος, χωρίς άγχος πλέον, ευστοχούσαν σε μακρινά σουτ, ενώ στην άλλη πλευρά ο Άρης ήταν πολύ μονότονος στην επίθεση, βρίσκοντας λύσεις μόνο με προσωπικές ενέργειες του Μιλόσεβιτς. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ήφαιστο να προηγείται με 60-43.

Η τραγική εικόνα του συνόλου του Σούλη Μαρκόπουλου συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Παιδικά λάθη και κακές επιθετικές επιλογές στην επίθεση, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Ήφαιστος σκόραρε με ευκολία. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 85-59.

Η προσοχή για τον Άρη στρέφεται τώρα στην απαραίτητη μεταγραφική ενίσχυση όσο και στο εντός έδρας ματς με το Περιστέρι την επόμενη αγωνιστική.

Ο Τάσος Σκλιάμης ζει στην Αθήνα και εργάζεται ως δικηγόρος. Μπασκετόφιλος, αγαπάει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ενώ στις αϋπνίες του λοξοκοιτάει και το NBA. Είναι ο υπεύθυνος της βαριάς, φιλοσοφημένης ανάλυσης (καφενείο) για τους αγώνες μπάσκετ στους offside.