Άνετη νίκη για την «επίσημη αγαπημένη» στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Η Εθνική δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από το Μαυροβούνιο, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, και πλέον στρέφει την προσοχή της στο μεθαυριανό αγώνα απέναντι στην Βραζιλία.

Με τη γνωστή από τα παιχνίδια προετοιμασίας πεντάδα ξεκίνησε το ματς ο Θανάσης Σκουρτόπουλος. Καλάθης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γ.Αντετοκούνμπο και Μπουρούσης συνέθεσαν το αρχικό σχήμα.

Από την αρχή του ματς, η ελληνική άμυνα δεν άφηνε περιθώριο στους Μαυροβουνίους. Οι αλλαγές λειτουργούσαν ιδανικά και ο Καλάθης πίεζε αποτελεσματικά τον Ιβάνοβιτς, με αποτέλεσμα οι Μαυροβούνιοι να καταφέρνουν μετά βίας να σουτάρουν. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, όμως, η εικόνα δεν ήταν ενθαρρυντική με την ελληνική ομάδα να είναι αρκετά στατική και άστοχη στα σουτ τριών πόντων. Ενδεικτικό της εικόνας του ματς είναι ότι μετά από 5’ αγώνα, το σκορ ήταν 5-2 υπέρ της Ελλάδας. Με την Εθνική να βρίσκει κάποιες λύσεις στο set παιχνίδι, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 17-9 υπέρ της.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Greek Freak, εκ των οποίων ένα εντυπωσιακό coast to coast που τελείωσε με ένα από τα γνωστά του καρφώματα. Ο Πρίντεζης έδωσε λύσεις στην επίθεση ευστοχώντας σε δύο τρίποντα (31-13 στο 15’). Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται με τον Παπαγιάννη να δίνει πολύτιμες βοήθειες μέσα στο ζωγραφιστό. Η άμυνα της Εθνικής ανάγκαζε τους Μαυροβουνίους να μην μπορούν να εκδηλώσουν σωστές επιθέσεις και να αναλώνονται σε τρίποντα υπό πίεση στο τέλος των 24’’. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ελλάδα να προηγείται με 42-16, με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να έχει χρησιμοποιήσει ήδη τους έντεκα από τους δώδεκα παίκτες του ρόστερ.

Με τρίποντο του Μπουρούση η διαφορά ανέβηκε στους 27 με την έναρξη της τρίτης περιόδου (47-20). Το Μαυροβούνιο βελτιώθηκε αισθητά στην επιθετική του λειτουργία, ακουμπώντας την μπάλα στη ρακέτα. Ντούμπλιεβιτς και Βούτσεβιτς δυσκόλεψαν αρκετά τους Έλληνες ψηλούς, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι της Εθνικής να έχουν πετύχει σε επτά λεπτά της τρίτης περιόδου περισσότερους πόντους από ότι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο! Η διαφορά ωστόσο παρέμενε στα ίδια επίπεδα, με τον Μπουρούση να αποτελεί το σημείο αναφοράς στην ελληνική επίθεση. Με εντυπωσιακό φόλοου-κάρφωμα του Παπαγιάννη, η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Εθνική μας να προηγείται με 63-38.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Έλληνα τεχνικό να ξεκουράζει τους βασικούς και να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής στους Μάντζαρη, Λαρεντζάκη, Βασιλόπουλο και Θ. Αντετοκούνμπο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85-60 για την εθνική μας ομάδα.

Πρωταγωνιστές για την «επίσημη αγαπημένη» ήταν οι Παπαγιάννης με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ (χαρίζοντας και αρκετές εντυπωσιακές φάσεις), Πρίντεζης (16π.) και Μπουρούσης (12π.). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε στους 10 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής.
Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι η ομάδα της Βραζιλίας (3/9, 15:00), η οποία νωρίτερα πήρε τη νίκη απέναντι στη Νέα Ζηλανδία.

Αναλυτικά οι πόντοι τω παικτών: Γ.Αντετοκούνμπο 10, Θ.Αντετοκούνμπο 8, Μπουρούσης 12, Καλάθης 5, Λαρεντζάκης 7, Μάντζαρης 2, Παπαγιάννης 15, Παπανικολάου 2, Παπαπέτρου 4, Πρίντεζης 16, Σλούκας 4, Βασιλόπουλος.

Ο Τάσος Σκλιάμης ζει στην Αθήνα και εργάζεται ως δικηγόρος. Μπασκετόφιλος, αγαπάει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ενώ στις αϋπνίες του λοξοκοιτάει και το NBA. Είναι ο υπεύθυνος της βαριάς, φιλοσοφημένης ανάλυσης (καφενείο) για τους αγώνες μπάσκετ στους offside.