Επιστροφή στις νίκες με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Άρη! Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Μποχωρίδη, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου νίκησε με 72-59 το Περιστέρι, αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Ο Μποχωρίδης έκανε την επανεμφάνισή του στην αρχική πεντάδα του Άρη, πλαισιωμένος από τους Φλιώνη, Μόρις, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς.

Ο αρχηγός ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του ματς, δίνοντας το προβάδισμα στον Άρη με 10-6, έχοντας σκοράρει ο ίδιος του οκτώ από τους δέκα πόντους της ομάδας του! Το Περιστέρι αντέδρασε και πέρασε μπροστά κάνοντας ένα σερί 0-7 με πρωταγωνιστή τον Μορέιρα, ο οποίος έβγαινε νικητής στις προσωπικές μονομαχίες με τον Ντραγκίσεβιτς. Ο Άρης βελτιώθηκε πολύ στην ομαδική του άμυνα και ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα. Μετά από εύστοχο σουτ του Τάλτον, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-14.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Άρης, μάλιστα, πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμά του μέχρι το σημείο εκείνο, καθώς ο Γκετσεβίτσιους με εύστοχο τρίποντο έκανε το 27-19. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τον Άρη, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να έχουν κακές επιλογές στην επίθεση. Το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε το νεκρό διάστημα του Άρη για να ισοφαρίσει σε 27-27 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Άρη να προηγείται με 39-35, καθώς ο νεαρός Σιδηροηλίας ευστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια στην εκπνοή.

O Λευτέρης Μποχωρίδης ξεκίνησε ζεστός και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, κάνοντας το σκορ 43-35 για τον Άρη. Ο Ηλίας Ζούρος ανέθεσε στη συνέχεια το μαρκάρισμα του αρχηγού του Άρη στον Βασιλόπουλο, ο οποίος κατάφερε να τον περιορίσει. Όμως ο Άρης βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Μόρις. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει για πρώτη φορά διψήφια επίπεδα (52-42 στο 27′). Δύο συνεχόμενα καλάθια του Σλαφτσάκη ανέβασαν τη διαφορά στους έντεκα πόντους, για να ολοκληρωθεί τελικά η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 58-48.

Ο Άρης ξεκίνησε μουδιασμένα το τελευταίο δεκάλεπτο, μένοντας άποντος για σχεδόν τέσσερα λεπτά. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, όμως, κατάφερε να ξεπεράσει αυτό το δύσκολο διάστημα χωρίς να απολέσει τη διαφορά που είχε χτίσει. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μποχωρίδη, μάλιστα, το προβάδισμα του Άρη έφτασε τους δεκατρείς πόντους (64-51 στο 35′). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον Άρη τελικά να φτάνει εύκολα σε μία μεγάλη νίκη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 72-59.

Για την ομάδα του Άρη, που πλέον επικεντρώνεται στο κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στο Ρέθυμνο, πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Μποχωρίδης με 27 πόντους (9/13 σουτ), ενώ σημαντική ήταν και η παρουσία του Μόρις (12π.).

Ο Τάσος Σκλιάμης ζει στην Αθήνα και εργάζεται ως δικηγόρος. Μπασκετόφιλος, αγαπάει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ενώ στις αϋπνίες του λοξοκοιτάει και το NBA. Είναι ο υπεύθυνος της βαριάς, φιλοσοφημένης ανάλυσης (καφενείο) για τους αγώνες μπάσκετ στους offside.