Μεγάλη νίκη για τον Άρη στην πρεμιέρα της Basket League απέναντι στον ΠΑΟΚ! Παρά τις λίγες προπονήσεις που είχε κάνει η ομάδα, οι παίκτες του Άρη δείχνοντας χαρακτήρα σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, πανηγύρισαν τη νίκη σε ένα κατάμεστο Παλέ…

Ο Σούλης Μαρκόπουλος ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μποχωρίδη, Τάλτον, Μόρις, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Άρης ακουμπούσε συχνά την μπάλα στο «ζωγραφιστό», με τον Ντραγκίσεβιτς να σημειώνει τους τέσσερις πρώτους πόντους για την ομάδα του αλλά δύο φάουλ πάνω στον Σαρικόπουλο τον έστειλαν νωρίς στον πάγκο. Τη σκυτάλη από τον Μαυροβούνιο σέντερ στο σκοράρισμα πήρε ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος με έξι προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα στον Άρη με 12-10. Με δύο συνεχόμενα του τρίποντα του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 12-16, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-16 με δύο βολές του Γκετσεβίτσιους. Στο διάστημα αυτό ο Άρης σούταρε με 0/7 τρίποντα, με την έλλειψη κίνησης να χαρακτηρίζει την μέχρι τότε επιθετική του λειτουργία.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, στο παρκέ για την ομάδα του Άρη πάτησαν οι Φλιώνης, Σακελλαρίου, Γκετσεβίτσιους, Σλαφτσάκης και Γκάγκιτς. Ο Σλαφτσάκης με τρίποντο έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ (21-20). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου όσο περνούσε η ώρα παρουσιάζονταν βελτιωμένοι στην άμυνα, βρίσκοντας ευκαιρίες να τρέξουν στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά έφτασε στους οκτώ πόντους (28-20) με τον ΠΑΟΚ να μένει πέντε λεπτά χωρίς πόντο, καθώς αναλωνόταν μονότονα σε περιφερειακό παιχνίδι. Με τους Μποχωρίδη και Σλαφτσάκη να δίνουν πολύτιμες λύσεις, η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά, με τον Άρη να προηγείται ακόμα και με 38-24 λίγο πριν την ανάπαυλα.  Το ημίχρονο βρήκε τον Άρη μπροστά στο σκορ με 39-28, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Μποχωρίδη με 14 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε ήδη από τις πρώτες φάσεις της τρίτης περιόδου. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σμιθ, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (41-34). Στην άλλη πλευρά του παρκέ, οι παίκτες του ‘Άρη οδηγούνταν σε επιπόλαιες επιλογές, έχοντας χάσει τη συγκέντρωσή τους. Μπορεί αρχικά ο Μιλόσεβιτς να ανέβασε προσωρινά τη διαφορά στους δέκα πόντους (50-40 στο 26’), αλλά η εικόνα του ματς είχε αλλάξει. Έχοντας τον Σμιθ ζεστό και με καλές επιθετικές επιλογές, ο ΠΑΟΚ ροκάνιζε τη διαφορά, εκμεταλλευόμενος και τη μεγάλη αστοχία στις ελεύθερες βολές των παικτών του Άρη. Με καλάθι του Τσόχλα, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 52-48 υπέρ του Άρη.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Άρης συνέχισε να προβληματίζει στην επίθεση, με τον Τάλτον να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής. Ο Σαρικόπουλος μάλιστα έφερε το σκορ στα ίσα για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο (59-59 στο 34’). Ο Άρης όμως βρήκε λύσεις σε εκείνο το σημείο, με τρίποντο του Μόρις και δύσκολο προσωπικό καλάθι του Ντραγκίσεβιτς για το 64-59. Με τον Μόρις να βγάζει πολλή ενέργεια και τον Ντραγκίσεβιτς να σκοράρει μέσα από τη ρακέτα, ο Άρης ανέβασε το προβάδισμά του στους επτά πόντους(68-61 στο 38’). Ο ΠΑΟΚ μείωσε αρχικά σε 68-65, ο Μόρις έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι για την ομάδα του Άρη και ο Σμιθ με δύσκολο σουτ μείωσε στα 15’’ για τη λήξη σε 68-67. Ο Γκετσεβίτσιους ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών για το 70-67. Όμως, με τρίποντο στα 11’’ πριν τη λήξη ο Σμιθ με τρίποντο ισοφάρισε σε 70-70. Μιλόσεβιτς και Σλαφτσάκης αστόχησαν σε δύσκολες προσπάθειες στην εκπνοή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση ο Άρης παρατάχθηκε με ένα κοντό σχήμα, αποτελούμενο από τους τους Μποχωρίδη, Τάλτον, Γκετσεβίτσιους, Μόρις και Ντραγκίσεβιτς. Με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους ο Άρης προηγήθηκε με 75-72. Για ακόμα μία φορά, ο Σμιθ κουβάλησε την ομάδα του, για να δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 77-80. Με μία βολή του Ντραγκίσεβιτς και δύο του Μποχωρίδη, ο Άρης ισοφάρισε σε 80-80 στα 40’’ πριν το τέλος. Ο Ντραγκίσεβιτς έκλεψε την μπάλα και με εντυπωσιακή προσπάθεια έδωσε στον Άρη διαφορά δύο πόντων (82-80). Στην επόμενη φάση, ο Μαργαρίτης νίκησε τον Σλαφτσάκη για το 82-82 στα 28’’. Ο Μποχωρίδης πήρε την τελευταία επίθεση πάνω του, κερδίζοντας φάουλ από τον Τσόχλα. Ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε το τελικό 85-82 για τον Άρη!

Κορυφαίος για το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ο Μποχωρίδης, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 24 πόντους. Σημαντική ήταν η συνεισφορά του Ντραγκίσεβιτς (17π.) ειδικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν Σλαφτσάκης και Μόρις.

Ο Τάσος Σκλιάμης ζει στην Αθήνα και εργάζεται ως δικηγόρος. Μπασκετόφιλος, αγαπάει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ενώ στις αϋπνίες του λοξοκοιτάει και το NBA. Είναι ο υπεύθυνος της βαριάς, φιλοσοφημένης ανάλυσης (καφενείο) για τους αγώνες μπάσκετ στους offside.