Οδυνηρή ήττα για τον Άρη μέσα στο Παλέ από τον Κολοσσό Ρόδου. Μπορεί οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να πάλεψαν και να κατέθεσαν την ψυχή τους στο παρκέ, παρόλα αυτά τα γνωστά αγωνιστικά προβλήματα, η απροσεξία στις λεπτομέρειες αλλά και το διαιτητικό σφάλμα στην τελευταία φάση του αγώνα έδωσαν τη νίκη στον Κολοσσό με 85-87.

Στην αρχική πεντάδα του Άρη βρέθηκαν οι Φλιώνης, Γκετσεβίτσιους, Μόρις, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησαν θετικά το παιχνίδι και με τους Φλιώνη και Γκετσεβίτσιους να ευστοχούν πίσω από τη γραμμή του τριπόντου βρέθηκαν να προηγούνται με 8-2. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Ο Κολοσσός κυκλοφορώντας γρήγορα την μπάλα στην επίθεση και έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κρομά έκανε ένα σερί 0-12 για να προηγηθεί με 8-14. Η εικόνα του Άρη βελτιώθηκε προσωρινά με την παρουσία δύο γκαρντ στο παρκέ, και με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 19-18.

Με δύο βολές του Γκάγκιτς ο Άρης ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο παίρνοντας διαφορά τριών πόντων (21-18). Με τον Μπρέιζελτον κύριο εκφραστή των επιθέσεών του, ο Κολοσσός με σερί 0-9 πήρε το προβάδισμα με 21-27. Στη συνέχεια ο Άρης βελτιώθηκε στην άμυνα, αλλά στην άλλη πλευρά του παρκέ ήταν πολύ κακός. Αδυνατώντας να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα, αναλωνόταν σε άστοχα σουτ τριών πόντων. Ο Μόρις με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε κάποιες λύσεις στην επίθεση του Άρη αλλά ο Κολοσσός πήγε γρήγορα τη διαφορά στους επτά πόντους, τη μεγαλύτερή του διαφορά στο ματς, με την οποία έκλεισε και το ημίχρονο (29-36). Χαρακτηριστικό για την άσχημη επιθετική εικόνα του Άρη ήταν ότι οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου σούταρα με 0/6 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο και συνολικά 10/32 σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο προσανατολισμός του Άρη άλλαξε. Η μπάλα πέρασε μέσα στη ρακέτα στον Ντραγκίσεβιτς και ο Μαυροβούνιος ανταπεξήλθε περίφημα. Με δύο προσωπικά καλάθια απέναντι στον Αγκμπελέσε και μία ασίστ του, ο Άρης πλησίασε στο 35-37. Τη σκυτάλη από τον Ντραγκίσεβιτς πήρε ο Μόρις. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ ήταν συγκινητικός και στις δύο πλευρές του παρκέ και ήταν ο βασικός λόγος που ο Άρης προηγήθηκε με 43-42. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τον Κολοσσό να είναι μπροστά με 49-50 αλλά η εικόνα του μας είχε αλλάξει άρδην.

Ο Σλαφτσάκης σκόραρε πέντε συνεχόμενους πόντους για να βάλει τον Άρη σε θέση οδηγού στο ματς με 54-50. Ο Γκάγκιτς, αντικαθιστώντας τον Ντραγκίσεβιτς έδωσε πολύτιμες λύσεις και με δικό του hook η διαφορά ανέβηκε στους έξι πόντους για τον Άρη (59-53 στο 33′). Ο Άρης συνέχισε να βγάζει πάθος στην άμυνα, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Τάλτον με κρίσιμα καλάθια διατηρούσε τη διαφορά υπέρ του Άρη (65-58 στο 35′). Ο Κολοσσός βρήκε το δρόμο προς το καλάθι με προσπάθειες μέσα από τη ρακέτα για να μειώσει σε 65-62, με μεγάλο τρίποντο όμως ο Μόρις έκανε το 68-62. Με τέσσερις πόντους του Τουντζιαράκη, αρχικά ο Κολοσσός μείωσε σε 68-66. Ο Ντραγκίσεβιτς έκανε το 70-66, αλλά με ένα τυχερό τρίποντο με ταμπλό από τον Μπρέιζελτον και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό, ο Κολοσσός πέρασε μπροστά με 70-71. Στα 37» πριν τη λήξη ο Ντραγκίσεβιτς ευστόχησε σε μία βολή, ο Άρης κέρδισε την κατοχή μετά τη δεύτερη άστοχη βολή, αλλά Φλιώνης και Γκετσεβίτσιους αστόχησαν ανενόχλητοι. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, ο Μπρέιζελτον αστόχησε σε τρίποντο υπό άμυνα, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικές επιθετικά στην παράταση με τις δυνατές άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Παρόλα αυτά, εκμεταλλευόμενος και την αστοχία του Κολοσσού στις βολές, ο Άρης πήρε διαφορά τριών πόντων(77-74). Στα 55» για το τέλος ο Κρομά ευστόχησε σε μία βολή, ο Σλαφτσάκης αστόχησε στην επόμενη επίθεση του Άρη και ο Μπρέιζελτον με προσωπική ενέργεια ισοφάρισε σε 77-77 στα 8,9» πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου. Ο Άρης είχε τον τελευταίο λόγο, αλλά ο Μιλόσεβιτς αστόχησε σε δύσκολο σουτ, με αποτέλεσμα το ματς να πάει σε δεύτερη παράταση!

Στο ξεκίνημα της δεύτερης παράτασης, ο Μπρέιζελτον ευστόχησε και πάλι σε τρίποντο με ταμπλό για το 79-82. Ο Τάλτον με δύο προσωπικές ενέργειες έκανε το 84-82 για τον Άρη, ο οποίος καλούταν να αγωνιστεί χωρίς τον Μόρις που είχε τραυματιστεί λίγο νωρίτερα . Με μία βολή του Ντραγκίσεβιτς η διαφορά πήγε στους τρεις για τον Άρη, όμως με ένα ανόητο φάουλ στη διεκδίκηση της μπάλας, ο Γκάγκιτς έστειλε στις βολές τον Αγκμπελέσε που ευστόχησε και στις δύο κάνοντας το 85-84. Ο Γκάγκιτς αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων και στην επίθεση του Κολοσσού ο Τζάκσον με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά με 85-87. Με 11» να απομένουν, ο Άρης είχε την τελευταία επίθεση του ματς. Η μπάλα πήγε στον Ντραγκίσεβιτς, στην προσπάθεια του δέχτηκε φάουλ από τον Αγκμπελέσε το οποίο όμως δεν σφυρίχτηκε ποτέ, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να φύγει νικητής από το Αλεξάνδρειο με 85-87…

Για την ομάδα του Άρη, που την επόμενη αγωνιστική δοκιμάζεται στη Λήμνο απέναντι στον Ήφαιστο, κορυφαίος ήταν ο συγκινητικός Μόρις με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Τάσος Σκλιάμης ζει στην Αθήνα και εργάζεται ως δικηγόρος. Μπασκετόφιλος, αγαπάει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ενώ στις αϋπνίες του λοξοκοιτάει και το NBA. Είναι ο υπεύθυνος της βαριάς, φιλοσοφημένης ανάλυσης (καφενείο) για τους αγώνες μπάσκετ στους offside.