Την τρίτη διαδοχική του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Άρης από τον Ιωνικό μέσα στο Αλεξάνδρειο, με την προσπάθεια των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου να μην είναι αρκετή για να επαναφέρει τον Άρη σε τροχιά νικών.

Λόγω της απουσίας του τραυματία Μόρις αλλά και της έλλειψης εμπιστοσύνης προς το πρόσωπο του Τάλτον, ο Σούλης Μαρκόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Φλιώνη, Γκετσεβίτσιους, Σλαφτσάκη, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς.

Ο Ντραγκίσεβιτς μπήκε ζεστός και με έξι συνεχόμενους δικούς του πόντους, ο Άρης προηγήθηκε με 6-3. Ο Άρης συνέχισε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου, οπότε και προηγήθηκε με 13-9. Στο σημείο αυτό, όμως, με κύριους εκφραστές τους Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλο ο Ιωνικός έτρεξε ένα σερί 0-8 για να προηγηθεί με 13-17 και εν συνεχεία με 21-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ιωνικός πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του στο ματς(23-29 στο 12’). Το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου ανέβασε αισθητά την απόδοσή του στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και έτρεξε στον αιφνιδιασμό, με τον Τάλτον να αποτελεί τον παίκτη-κλειδί για το διάστημα αυτό. Ο Άρης έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 με τον Φλιώνη να κάνει με σουτ τριών πόντων το 36-29! Ο Ιωνικός ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι, πέρασε μπροστά με 42-43 για να κλείσει το ημίχρονο στο 44-43 υπέρ του Άρη με δύο βολές του Γκετσεβίτσιους.

Ο Άρης μπήκε άσχημα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας κακές επιθετικές επιλογές. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός για να κάνει με τον Μπαρτ το 45-50. Ο Άρης αντέδρασε, ισοφάρισε αρχικά στα μισά της περιόδου σε 52-52, για να φτάσει να προηγηθεί με 58-56 χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Φλιώνη! Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-61 υπέρ του Ιωνικού.

Μπατής και Χαλαμπόπουλος έδωσαν με δύο τρίποντα το προβάδισμα με 62-69 στην ομάδα τους στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στους εννέα πόντους για πρώτη φορά στο ματς (62-71) υπέρ του Ιωνικού. Ο Άρης είχε κολλήσει στην επίθεση με τους παίκτες του αναλώνονται σε τραβηγμένα από τα μαλλιά σουτ. Παρόλα αυτά, με δύο προσωπικές προσπάθειες του Τάλτον, ο Άρης μείωσε σε 68-73. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού, ο Σλαφτσάκης έκανε το 71-75, με τον ίδιο παίκτη όμως να κάνει λάθος στην επόμενη επίθεση της ομάδας.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με το σκορ κολλημένο στο 71-75, ο Άρης έχασε διαδοχικές ευκαιρίες για να διεκδικήσει τη νίκη. Ο Σλαφτσάκης δέχτηκε εντυπωσιακό κόψιμο από τον Τζόουνς, ο Μιλόσεβιτς αστόχησε μέσα από τη ρακέτα, όπως άστοχο ήταν και το σουτ του Τάλτον που ακολούθησε. Στα 3,9’’ πριν τη λήξη, ο Σακελλαρίου κέρδισε το φάουλ αλλά αστόχησε στην πρώτη βολή, με τις ελπίδες του Άρη για τη νίκη να εξανεμίζονται. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 72-77 υπέρ του Ιωνικού.

Για τον Άρη που την επόμενη αγωνιστική δοκιμάζεται στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό, ξεχώρισε ο Τάλτον με 16 πόντους και γενικά αρκετά καλή παρουσία, με τους Ντραγκίσεβιτς και Φλιώνη να σκοράρουν 17 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο Τάσος Σκλιάμης ζει στην Αθήνα και εργάζεται ως δικηγόρος. Μπασκετόφιλος, αγαπάει το ευρωπαϊκό μπάσκετ ενώ στις αϋπνίες του λοξοκοιτάει και το NBA. Είναι ο υπεύθυνος της βαριάς, φιλοσοφημένης ανάλυσης (καφενείο) για τους αγώνες μπάσκετ στους offside.