Image default
Γ ΕΘΝΙΚΗΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Γ’ Εθνική: Η Παναχαϊκή ανέβηκε στη Super League 2, μεγάλες νίκες για Προοδευτική και Μακεδονικό

Κοινοποίηση

Η Παναχαϊκή επικράτησε 3-0 του Ηρακλή Λάρισας και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τη Super League 2 της επόμεννης αγωνιστικής περιόδου. Μεγάλες νίκες για Προοδευτική και Μακεδονικό.

Η Παναχαϊκή πανηγύρισε την άνοδό της στη Super League 2. Οι Αχαιοί επικράτησαν 3-0 του Ηρακλή Λάρισας για την 5η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής και έφτασαν στους 12 βαθμούς. Ο Τσακμάκης άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με κεφαλιά, ο Κέρι έκανε το 2-0 στο 71ο λεπτό, με τον Αλεξόπουλο να διαμορφώνει το αποτέλεσμα τρία λεπτά αργότερα.

Μία μεγάλη νίκη πήρε η Προοδευτική. Η Προο πήρε το διπλό με 2-0 απέναντι στον ΠΑΟ Ρουφ. Το σκορ άνοιξε ο Κρητικός στο 41′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Τσιάβος στο 90+5′ “κλείδωσε” το τρίποντο. Πλέον, η Προοδευτική είναι στους επτά βαθμούς, με τον ΠΑΟ Ρουφ να είναι εκτός τετράδας.

Σημαντική νίκη πήρε και ο Μακεδονικός, ο οποίος είναι στη δεύτερη θέση με οκτώ βαθμούς. Επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα, ο οποίος έμεινε στους επτά βαθμούς. Ο Μπρατσιάνι πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 11ο λεπτό με κεφαλιά. Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές θα ενταθούν οι μάχες για την άνοδο στη δεύτερη κατηγορία.