offside24.gr
Image default
ΒΟΛΕΙΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2: Οι πράσινες πήραν το πρωτάθλημα μετά από ματσάρα με τις ερυθρόλευκες

Κοινοποίηση

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού μετά από μεγάλο ματς και έφτασε στην τρίτη του νίκη στους τελικούς που σήμανε την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα σκήπτρα του στο βόλεϊ γυναικών. Οι πράσινες επικράτησαν 3-2 σετ του Ολυμπιακού μετά από μεγάλο ματς, έκαναν το 3-0 στη σειρά των τελικών και κατέκτησαν το 25ο πρωτάθλημα στην ιστορία του τμήματος.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα στους φίλους του βόλεϊ με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη έχοντας καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και κυρίως στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν, κατά διαστήματα ήταν εξαιρετικός με μεγάλα όπλα του το σερβίς και το μπλοκ άμυνα πάλεψε μέχρι το φινάλε για να κάνει την ανατροπή.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός άρχισε την αναμέτρηση πιέζοντας στο σερβίς. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τα 7-7 να μετατραπεί σε 7-11 με τα σερβίς της Γουίντερς να χαλούν την υποδοχή των πράσινων. Η Ανάε με επίθεση σταμάτησε το 4-0 των ερυθρόλευκων για να ακολουθήσει επί μέρους 6-0 με τα σερβίς της Λαμπρούση για το 8-16.

Από εκεί άρχισε ο Παναθηναϊκός το δικό του επί μέρους 7-1 για να μειώσει στους δύο (15-17). Η συνέχεια όμως του σετ ανήκε στον Ολυμπιακό ο οποίος ξανά με όπλο το σερβίς, αυτή τη φορά της Σάλας κατάφερε να ξεφύγει για να φτάσει την κατάκτηση του σετ με 25-21.

Οι ερυθρόλευκες συνέχισαν να κυριαρχούν μέχρι και τα μισά του δεύτερου σετ. Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ τους κατάφεραν να χτίσουν μεγάλη διαφορά και έφτασαν στην τελική ευθεία μπροστά στο σκορ με 14-19.

Από εκεί και μετά άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Αρχικά τα σερβίς της Ανθούλη βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να μειώσει στον πόντο (19-20) και έπειτα τα σερβίς της Κρος επέτρεψαν στις πράσινες να ανατρέψουν την εικόνα του σετ.

Η Γουΐντερς έσβησε το πρώτο σετ μπολ των παικτριών του Καλμαζίδη, αλλά στη συνέχεια με πόντο της Ανάε και επίθεση άουτ της Κούμπουρα ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 με 26-24.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ και κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα τεσσάρων πόντων μέχρι το 11-7.

Ο Ολυμπιακός με όπλο τα σερβίς της Γουΐντερς κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και έπειτα να φέρει το σετ στα ίσα με 15-15. Από εκεί και μετά όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε αρχικά να φύγει εκ νέου με τρεις πόντους (18-15) και έπειτα τα σερβίς της Παπαφωτίου ολοκλήρωσαν τη δουλειά για τις πράσινες με 25-17.

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο ο Ολυμπιακός ρίσκαρε πιέζοντας στα όρια του λάθους από το σερβίς και κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 5-8, αλλά οι πράσινες έφεραν γρήγορα το σετ στα ίσα.

Αυτή τη φορά ήταν τα σερβίς της Σάλας που χάλασαν την υποδοχή και ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει διαφορά ασφαλείας την οποία και διατήρησε μέχρι και το φινάλε του σετ κάνοντας το 2-2 με 25-20.

Εκεί κορυφώθηκε το δράμα με τον Ολυμπιακό να προηγείται 2-3, αλλά να δέχεται σερί 4-0 για το 6-3 με την Χατζηευστρατιάδου να κάνει τρομερή δουλειά πάνω στο φιλέ, Οι δύο ομάδες άλλαξαν γήπεδο με το σκορ στο 8-4 για να ακολουθήσει άσσος της Χατζηευστρατιάδου (9-4) και το σκορ να φτάνει στο 11-4.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-7, αλλά έχασε κόντρα επίθεση με την Κούμπουρα (αντένα, 13-7) με τον άσσο της Γκρότους να φέρνει τον ΠΑΟ σε ματς μπολ. Η Κούμπουρα έσβησε το πρώτο (14-8), η Σάλας το δεύτερο (14-9 μπλοκ σε Ανθούλη), με την Κούμπουρα με νέα κόντρα να μειώνει σε 14-10.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2

Τα σετ: 21-25, 26-24, 25-17, 20-25. 15-10

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 17% άριστες), Γκρότους 12 (8/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 26 (24/73 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Μέντιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 37% υπ. – 15% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ), Γουίντερς 13 (13/37 επ., 54% υπ. – 25% άριστες), Λαμπρούση 8 (2/9 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σάλας 26 (20/47 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 39% υπ. – 9% άριστες), Κούμπουρα 18 (15/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 58% υπ. – 17% άριστες), Τσιτσιγιάννη 4 (4/9 επ.), Χριστοδούλου.

ΠΗΓΗ: sport24.gr