offside24.gr
Image default
ΔΙΕΘΝΗΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2: Σπιρουνάτη επιστροφή από το 0-2, αλλά στο -6 από τους κόκκινους διαβόλους

Κοινοποίηση

Η Τότεναμ κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2 και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-2). Οι κόκκινοι διάβολοι στην 4η θέση με 60 πόντους, ακολουθούν στο -6 τα σπιρούνια.

Τέσσερα γκολ και μία μεγάλη επιστροφή είχε το παιχνίδι στο Λονδίνο ανάμεσα στην Τότεναμ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 33η αγωνιστική της Premier League. Το ματς έληξε ισόπαλο 2-2, με τους κόκκινους διαβόλους να χάνουν προβάδισμα δύο γκολ.

Κάπως έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι στην 4η θέση με 60 πόντους, με την Τότεναμ να είναι στην 5η θέση με 54 πόντους, όσους έχει και η Άστον Βίλα. Η ομάδα του Τεν Χαχ έχει βέβαια και δύο ματς λιγότερα.

Το ματς

Οι κόκκινοι διάβολοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Σάντσο έκανε ωραία κίνηση αριστερά της περιοχής, έκανε ένα εξαιρετικό πλασέ και νίκησε τον τερματοφύλακα της Τότεναμ για το 1-0 από νωρίς. Οι κόκκινοι διάβολοι είχαν το πάνω χέρι, όπως και πιο μεγάλες ευκαιρίες, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 44ο λεπτό.

Ο Μπρούνο Φερνάντες έβγαλε εξαιρετική μπαλιά προς τον Μάρκους Ράσφορντ. Εκείνος έκανε το κοντρόλ, πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά και με ωραίο σουτ νίκησε τον Φόρστερ για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος τα σπιρούνια εμφανίστηκαν βελτιωμένα στον αγωνιστικό χώρο και οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να μειώσουν στο 56′. Σε μία φάση διαρκείας η άμυνα των κόκκινων διαβόλων δεν κατάφερε να απομακρύνει. Ο Πόρο με ένα καταπληκτικό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1.

Η Τότεναμ έδειξε πως έχει ζωή και στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης μπόρεσε να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κέιν έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τον Σον να σκοράρει από κοντά για το 2-2. Το σκορ δεν άλλαξε έως το φινάλε παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

• ΤΟΤΕΝΑΜ: Φόρστερ, Ρομέρο, Ντάιερ, Λανγκλέ, Πόρο (77′ Ντανζουμά), Σκιπ, Χόιμπιεργκ, Πέρισιτς (77′ Ντέιβις), Ρισάρλισον, Σον (87′ Τανγκανγκά), Κέιν
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα (71′ Μαλάσια), Λίντελεφ, Σο, Νταλό, Κασεμίρο, Έρικσεν (61′ Φρεντ), Μπρούνο Φερνάντες, Άντονι (71′ Βέχορστ), Σάντσο (61′ Μαρσιάλ), Ράσφορντ.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

• Γουλβς – Κρίσταλ Πάλας 2-0 (3′ αυτ. Άντερσεν, 90+4′ πεν. Νέβες)
  • Άστον Βίλα – Φούλαμ 1-0 (21′ Μινγκς)
  • Λιντς – Λέστερ 1-1 (20′ Σινιστέρα / 80′ Βάρντι)
  • Νότιγχαμ – Μπράιτον 3-1 (45+3′ αυτ. Γκρος, 69′ Ντανίλο, 90+2′ πεν. Γκιμπς-Γουάιτ / 38′ Μπουονανότε)
  • Τσέλσι – Μπρέντφορντ 0-2 (37′ αυτ. Αθπιλικουέτα, 78′ Εμπεουμό)
  • Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 1-2 (12′ Πακετά / 18′ Χάκπο, 67′ Μάτιπ)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 4-1 (7′ 54′ Ντε Μπρόινε, 45+1′ Στόουνς, 90+5′ Χάλαντ / 86′ Χόλντινγκ)
  • Σαουθάμπτον – Μπόρνμουθ 0-1 (50′ Σολάνκε)
  • Έβερτον – Νιούκαστλ 1-4 (80′ ΜακΝέιλ / 26′, 75′ Ουίλσον, 72′ Ζοέλιντον, 81′ Μέρφι)
  • Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (56′ Πόρο, 79′ Σον / 7′ Σάντσο, 44′ Ράσφορντ)