offside24.gr
Image default
ΔΙΕΘΝΗΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ping Pong)

Τρία μετάλλια για τον ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης στις παμπαιδικές κατηγορίες του Raiffeisen Youth Championship της Αυστρίας

Κοινοποίηση

Εξαιρετικά αποδοτική ήταν η ελληνική συμμετοχή στο καθιερωμένο τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης Raifeissen Youth Championships 2023 της Αυστρίας, που έγινε από τις 6 έως τις 10 Απριλίου στο Λιντς. Η αποστολή αποτελείτο από 4 επίλεκτους παμπαίδες, αγωνίστηκε ως ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης και συνδύασε πολλά και γερά ματς με διακρίσεις, καθώς κατέκτησε δύο χάλκινα μετάλλια στην κατηγορία Under 11 κι ένα χρυσό στην Under 13 στο ταμπλό της «παρηγοριάς». Ο 11χρονος Γιώργος Κούβελας κατάφερε με σπουδαίες εμφανίσεις να πάρει την 3η θέση στο απλό. Επιπλέον, ο ίδιος αθλητής και ο συνομήλικός του Δημήτρης-Μάριος Αλεξανδρίδης με καταπληκτικά ματς ανέβηκαν στο 3ο σκαλί του βάθρου στο ομαδικό της Under 11. Τη δική τους θαυμάσια προσπάθεια έκαναν στο ομαδικό της επόμενης κατηγορίας ο 13χρονος Δημήτρης Γεωργαλλίδης και ο 12χρονος Απόστολος Βατσακλής κι έφτασαν στην πρωτιά του επονομαζόμενου Youth Upper-Austria Challenge Trophy. Εξίσου σημαντική η πολύτιμη εμπειρία, που αποκόμισαν οι ταλαντούχοι αθλητές στο Tips Arena, μάλιστα ο Κούβελας και ο Γεωργαλλίδης είχαν την πρώτη τους παρουσία σε τουρνουά στο εξωτερικό. Τα τρία από τα τέσσερα παιδιά ανήκουν στον ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης. Ο Αλεξανδρίδης αγωνίζεται στον Τελαμώνα Σαλαμίνας και στην τεχνική καθοδήγηση είχαν όλα την προπονήτρια του ΣΠΑΛΠ Λουκία Γιανναδάκη.

Το 22ο Raifeissen Youth Championships είχε ομαδικό και απλό για αθλητές από την κατηγορία  μίνι παμπαίδων έως την εφηβική (U11, U13, U15, U17, U19) και ήταν αξιολογημένο για τις κατηγορίες μέχρι 13 και μέχρι 15 ετών. Το πρόγραμμα άρχισε με το ομαδικό, το οποίο είχε πλήρη διαβάθμιση και πήγε μέχρι την τελευταία μέρα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΠΛΟ

Το ατομικό αγώνισμα άρχισε το Σάββατο 08/04. Στο απλό Under 11 ο Κούβελας πήρε αήττητος την 1η θέση στο 7ο γκρουπ για να περάσει στα νοκ άουτ. Στην πρεμιέρα κατέβαλλε το 1ο φαβορί, τον Αυστριακό Φέρντιναντ Γκουτενμπέγκερ με 3-1 σετ (10-12, 11-7, 11-3, 11-9). Στη 2η αγωνιστική τον Βέλγο Νάθαν Ντέλκλισαρ με 3-0 σετ (12-10, 11-5, 11-3) και στην 3η τον Ιταλό Λούκα Φρανζόνι επίσης με 3-0 (11-7, 12-10, 11-9).

Ο Αλεξανδρίδης προκρίθηκε ως 1ος από το 6ο γκρουπ σε τριπλή ισοβαθμία. Αρχικά κάμφθηκε από τον Αυστριακό Αλεξάντερ Μέιερ με 3-2 σετ (4-11, 6-11, 11-7, 11-3, 9-11). Στη συνέχεια νίκησε τον Γερμανό επικεφαλής Τζόναθαν Κίλιαν με 3-1 (11-4, 5-11, 12-10, 12-10) και τον Ελβετό Ράφαελ Σούτερ με 3-0 σετ (11-4, 11-5, 11-8) και με θετικό συντελεστή σετ από τα παιχνίδια με τον Μέιερ και τον Κίλιαν (5 υπέρ – 4 κατά) πήρε την πρωτιά στο γκρουπ.

Τα δύο παιδιά προχώρησαν κι άλλο στο κυρίως ταμπλό, που οι διοργανωτές ονόμασαν Championship. Ο Κούβελας νίκησε στους «16» τον Βέλγο Λούκας Γουάραντ με 3-1 σετ (13-11, 11-8, 7-11, 11-5) και στα προημιτελικά γύρισε την κατάσταση από 0-2 σετ απέναντι στον Νοά Βαλέντε από το Λουξεμβούργο για να εξασφαλίσει θέση στα μετάλλια και μία σημαντική επιτυχία στο διεθνές ντεμπούτο του (7-11, 9-11, 11-4, 11-5, 11-4). Στα ημιτελικά έδωσε νέα γερή αναμέτρηση, αυτή τη φορά κόντρα στον Ελβετό Σίλας Στάντλερ και κάμφθηκε με 3-1 σετ (9-11, 6-11, 11-9, 8-11).

Ο Αλεξανδρίδης απέκλεισε στον 1ο γύρο τον Βέλγο Νοά Γουάραντ με 3-1 σετ (11-9, 5-11, 11-8, 11-7) και ηττήθηκε στους «8» από τον Αυστριακό Τσεν Σου Μπιν με 3-0 σετ (6-11, 7-11, 1-11) για να φτάσει στον πολύ καλό απολογισμό των θέσεων 5-8.

Στην κατηγορία Under 13 ο Γεωργαλλίδης εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση με τη 2η θέση από το 13ο γκρουπ. Αρχικά νίκησε τον επικεφαλής Βίνσεντ Σλοτάουερ από το Λουξεμβούργο με 3-1 σετ (11-4, 11-9, 6-11, 11-7), αργότερα έχασε από τον Ελβετό Γιάνι Αντριάνι με 3-1 (7-11, 14-16, 11-5, 10-12) και στην καθοριστική αγωνιστική ξεπέρασε τον Γερμανό Κάρλο Γκάλμπας με 3-0 σετ (11-6, 11-4, 11-6).

Στο ταμπλό Championship έχασε στον γύρο των «32» από τον Αυστριακό Λόρενς Μεϊρόφερ με 3-1 σετ (6-11, 11-5, 10-12, 7-11) και πέρασε στο ταμπλό CP Consolation για να ηττηθεί στη 16άδα από τον Αυστριακό Σεμπάστιαν Βέινζερλ με 3-1 σετ (8-11, 6-11, 16-14, 7-11).

Στην ίδια κατηγορία ο Βατσακλής κατετάγη 4ος στο 8ο γκρουπ και αποκλείστηκε από το κυρίως ταμπλό. Έχασε κατά σειρά από τον επικεφαλής Αυστριακό Μπέλα Σόμορ με 3-0 σετ (6-11, 3-11 7-11), τον Ιταλό Γκαμπριέλ Ντελεράικο με 3-1 σετ (5-11, 7-11, 16-14, 4-11) και τον Σουηδό Μέλκερ Γιόχανσον με 3-0 σετ (7-11, 5-11, 7-11).

Συνέχισε στο ταμπλό Challenge και στους «32» νίκησε τον Γερμανό Ελίας Ρόντε με 3-0 σετ (11-4, 11-5, 11-2). Στη 16άδα έκαμψε με ανατροπή τον Ελβετό Νοέλ Μπέκλερ με 3-2 σετ (10-12, 11-13, 11-4, 11-7, 11-8) και στην 8άδα έχασε στο όριο με 3-2 σετ από τον Ελβετό Γιάνι Αντριάνι (11-8, 7-11, 5-11, 11-8, 4-11).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ

Στο ομαδικό Under 11 σχηματίστηκαν αρχικά 5 προκριματικά γκρουπ και οι 2 πρώτες ομάδες από το κάθε ένα θα προχωρούσαν στην επόμενη φάση. Η ομάδα από την Πεύκη ήταν μέσα σε αυτές, καθώς πήρε τη 2η θέση στο 1ο προκριματικό γκρουπ με 1 νίκη και 1 ήττα. Αντιμετώπισε την αυστριακή LSV / Flötzersteig και τη γερμανική TT Berlin Eastside.

Η εξέλιξη του αγώνα ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης-TT Berlin Eastside 3-1:

Δημήτρης Αλεξανδρίδης-Λούις Γκέσνερ 3-0 (11-4, 12-10, 11-9)

Γιώργος Κούβελας-Κάσπερ Γκόσεπολ 1-3 (10-12, 9-11, 11-6, 8-11)

Αλεξανδρίδης/Κούβελας-Γκόσεπολ/Γκέσνερ (11-8, 12-10, 7-11, 13-11)

Αλεξανδρίδης-Γκόσεπολ 3-0 (11-6, 11-9, 11-9)

Η εξέλιξη του αγώνα LSV/Flötzersteig-ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης 3-0:

Τσεν Σουνγκ Μπιν-Γιώργος Κούβελας 3-2 (11-6, 4-11, 7-11, 11-7, 11-3)

Κέβιν Κιούε-Δημήτρης Αλεξανδρίδης 3-0 (11-5, 11-9, 11-7)

Τσεν/Κιούε-Αλεξανδρίδης/Κούβελας 3-1 (8-11, 11-5, 12-10, 11-6)

Στη συνέχεια δημιουργήθηκαν 3 νέα γκρουπ και ο ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης αγωνίστηκε στο Β. Είχε ξανά 1 νίκη και 1 ήττα κόντρα σε ομάδες από το Βέλγιο και την Ιταλία και με τη 2η θέση πέρασε στο κυρίως ταμπλό των «8» (θέσεις 1-6).

Η εξέλιξη του αγώνα AFTT BELGIUM 2AFT-ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης 0-3:

Έντουαρτ Γκέρσον-Γιώργος Κούβελας 0-3 (4-11, 9-11, 9-11)

Λούκας Γουάραντ-Δημήτρης Αλεξανδρίδης 1-3 (10-12, 11-6, 11-13, 9-11)

Γκέρσον/Γουάραντ-Αλεξανδρίδης/Κούβελας 2-3 (4-11, 5-11, 11-8, 11-9, 9-11)

Η εξέλιξη του αγώνα C.S.D. AŠK KRASKRA- ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης 3-0:

Λεονάρντο Τρεβιζάν-Γιώργος Κούβελας 3-0 (13-11, 11-4, 11-7)

Γιαν Σλάβετς-Δημήτρης Αλεξανδρίδης 3-0 (11-5, 11-9, 11-6)

Σλάβετς/Τρεβιζάν-Αλεξανδρίδης/Κούβελας 3-2 (5-11, 13-11, 6-11, 15-13, 11-8)

Στο CP Pos 1-6 πέτυχε πολύ δύσκολη νίκη εναντίον μίας ακόμα βελγικής ομάδας.

Η εξέλιξη του αγώνα ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης AFTT BELGIUM 1  AFT 3-2:

Γιώργος Κούβελας-Νοά Γουάραντ 3-0 (11-5, 11-7, 11-5)

Δημήτρης Αλεξανδρίδης-Σαμ Βαντενμπλούκε 0-3 (5-11, 12-14, 3-11)

Κούβελας/Αλεξανδρίδης-Βαντενμπλούκε/Γουάραντ 3-1 (11-7, 8-11, 11-4, 12-10)

Κούβελας-Βαντενμπλούκε 1-3 (11-8, 5-11, 4-11, 8-11)

Αλεξανδρίδης-Γουάραντ 3-2 (8-11, 11-6, 11-4, 6-11, 11-7)

Στον ημιτελικό ο ΣΠΑΛΠ έχασε σε δεύτερη αναμέτρηση με το αυστριακό κλαμπ μετά όμως, νίκησε ξανά ομάδα του Βελγίου για τις θέσεις 3-4 κι έφτασε στη διάκριση της κατάκτησης του χάλκινου μεταλλίου.

Η εξέλιξη του αγώνα LSV/Flötzersteig-ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης 3-1:

Τσεν Σουνγκ Μπιν-Δημήτρης Αλεξανδρίδης 3-0 (11-6, 11-2, 11-3)

Κέβιν Κιούε-Γιώργος Κούβελας 3-0 (12-10, 11-8, 11-4)

Τσεν/Κιούε-Αλεξανδρίδης/Κούβελας 2-3 (11-7, 7-11, 10-12, 11-9, 10-12)

Τσεν-Κούβελας 3-1 (11-9 11-4, 11-3)

Θέσεις 3-4:

Η εξέλιξη του αγώνα ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης-AFTT BELGIUM 3 AFT 3-0:

Γιώργος Κούβελας-Μαρτίν Λιμπέρ 3-2 (11-9, 9-11, 11-7, 11-13, 11-6)

Δημήτρης Αλεξανδρίδης-Νάθαν Ντέλκλισαρ 3-1 (15-13, 8-11, 11-9, 11-4)

Κούβελας/Αλεξανδρίδης-Λιμπέρ/Ντέλκλισαρ 3-2 (11-9, 8-11, 5-11, 11-3, 11-8)

Στο ομαδικό Under 13 σχηματίστηκαν αρχικά 7 προκριματικά γκρουπ και οι 2 πρώτες ομάδες από το κάθε ένα έμπαιναν κι εδώ στην επόμενη φάση. Ο ΣΠΑΛΠ αγωνίστηκε στο 5ο γκρουπ και αντιμετώπισε κατά σειρά ομάδες από την Ελβετία, την Ιταλία και την Αυστρία. Με 1 νίκη και 2 ήττες πήρε την 3η θέση κι έμεινε εκτός κεντρικού ταμπλό.

Η εξέλιξη του αγώνα ITTG – Genève-ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης 1-3:

Λουτσιέν Τσάμπερ-Δημήτρης Γεωργαλλίδης 2-3 (7-11, 11-9, 6-11, 11-8, 9-11)

Λούι Μπιντέλι-Απόστολος Βατσακλής 0-3 (10-12, 11-13, 4-11)

Μπιντέλι/Τσάμπερ-Βατσακλής/Γεωργαλλίδης 3-1 (11-8, 11-9, 10-12, 11-4)

Τσάμπερ-Βατσακλής 0-3 (6-11, 3-11, 10-12)

Η εξέλιξη του αγώνα Lombardia 1-ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης 3-1:

Γκαμπριέλ Ντελεράικο-Δημήτρης Γεωργαλλίδης 2-3 (5-11, 11-9, 9-11, 11-9, 10-12)

Ρόμπερτ Γκράουρ-Απόστολος Βατσακλής 3-1 (11-6, 9-11, 12-10, 11-9)

Ντελεράικο/Γκράουρ-Γεωργαλλίδης/Βατσακλής 3-1 (11-8, 11-3, 12-14, 11-9)

Ντελεράικο-Βατσακλής 3-0 (11-8, 11-1, 11-7)

Η εξέλιξη του αγώνα NÖTTV-ΣΠΑ Λυκόβρυσης Πεύκης 3-1:

Κριστόφ Βάγκνερ-Δημήτρης Γεωργαλλίδης 0-3 (1-11, 9-11, 6-11)

Νόβακ Αζνταράνοβιτς-Απόστολος Βατσακλής 3-1 (11-7, 3-11, 11-7, 11-5)

Αζνταράνοβιτς/Βάγκνερ-Βατσακλής/Γεωργαλλίδης 3-1 (11-8, 9-11, 11-7, 13-11)

Βάγκνερ-Βατσακλής 3-2 (11-7, 11-8, 5-11, 5-11, 11-8)

Η ελληνική δυάδα συνέχισε στο γκρουπ C του «παρηγοριάς» και ήρθε 1η με νίκες εναντίον ομάδων από την Ελβετία και το Λουξεμβούργο.

Η εξέλιξη του αγώνα ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης-TTVI Innerschweiz 2TVI 3-0:

Δημήτρης Γεωργαλλίδης-Φιν Άντερ 3-0 (11-3, 11-6, 11-8)

Απόστολος Βατσακλής-Νοέλ Μπέκλερ 3-0 (11-7, 11-6, 11-6)

Γεωργαλλίδης/Βατσακλής-Άντερ/Μπέκλερ 3-2 (11-9, 9-11, 12-10, 9-11, 11-4)

Η εξέλιξη του αγώνα Luxembourg 2LUX- ΣΠΑ Λυκόβρυσης-Πεύκης 1-3:

Βάσκο Ρέιζεν-Απόστολος Βατσακλής 1-3 (11-7, 7-11, 2-11, 10-12)

Σπύρος Σαριγιαννίδης-Δημήτρης Γεωργαλλίδης 0-3 (6-11, 5-11, 7-11)

Ρέιζεν/Γεωργαλλίδης-Βατσακλής/Γεωργαλλίδης 3-1 (11-3, 9-11, 11-9, 11-8)

Ρέιζεν-Γεωργαλλίδης 0-3 (8-11, 7-11, 8-11)

Ο ΣΠΑΛΠ μπήκε στην πρώτη 8άδα του consolation (CH Pos 1–8) και με 3 ακόμα νίκες πήρε το χρυσό μετάλλιο στο ειδικό ταμπλό και το επονομαζόμενο Youth Upper-Austria Challenge Trophy. Στα προημιτελικά κατέβαλλε ομάδα από την Ιταλία, μετά από τη Γερμανία και στον τελικό είχε Αυστριακούς αντιπάλους.